fbpx

Polonia hapi një kanal në detin Baltik si shenjë e pavarësisë së shtetit

(Skenderbeu.info)-Polonia hapi një kanal në Detin Baltik si shenjë e pavarësisë së shtetit

Udhëheqësit më të lartë të Polonisë festuan sot,të shtunën hapjen e një kanali të ri – megjithëse të papërfunduar .Kjo do të thotë se anijet nuk duhet të sigurojnë më lejen e Rusisë për të lundruar nga Deti Baltik në portet e Lagunës Vistula.
Falë gërmimit të Vistula Spit, Polonia do të marrë një rrugë ujore që lidh Lagunën e Vistula me Detin Baltik dhe do të ndahet nga Rusia.
Anijet me një gjatësi prej 100 deri në 180 m, një gjerësi 20 m dhe një rrymë prej 4,5 metrash do të mund të lundrojnë përmes kanalit. Presidenti Duda paralajmëroi se ai nuk është i destinuar  për anije të mëdha detare, sepse Polonia ka mjaft porte në Detin Baltik për shkarkimin e tyre.
“Investimet e tilla të mëdha janë gjithmonë cak i kritikave. Ne kemi vende të tjera për ngarkimin dhe shkarkimin e anijeve të mëdha. Çështja është qe ky kanal të hapet në mënyrë simbolike. Të mos kërkojmë leje nga një vend që nuk është miqësor me ne. “Vendet, autoritetet e të cilave nuk hezitojnë të sulmojnë të tjerët, siç shohim tani në Ukrainë, të goditura nga agresioni brutal rus”, tha presidenti polak.
Kanali i ri në Detin Baltik, i cili në vitin 2019, kur filloi ndërtimi, duhej të kushtonte 190 milionë euro në konvertim, në mënyrë që shuma të arrinte në 425 milionë euro në fund, u kritikua nga opozita polake si një humbje e taksapaguesve.
“Mos dëgjoni ata që mendojnë se kjo është një humbje parash. Do të siguroheni që këto para të kthehen përmes rritjes së çmimit të parcelave, zhvillimit të qyteteve dhe të gjithë rajonit”, tha Duda.
Rëndësia simbolike e kanalit, falë të cilit anijet polake nuk duhet të kalojnë më nëpër ujërat ruse, u theksua sot nga kryeministri Mateusz Morawiecki.
“Është një kanal lirie dhe mundësish të reja. Në mënyrë simbolike, në 83-vjetorin e sulmit të BRSS ndaj Polonisë, ne po heqim prangat e fundit të varësisë sonë nga BRSS dhe më vonë nga Rusia”, tha Morawiecki.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto