Polonia hapi një kanal në detin Baltik si shenjë e pavarësisë së shtetit

(Skenderbeu.info)-Polonia hapi një kanal në Detin Baltik si shenjë e pavarësisë së shtetit

Udhëheqësit më të lartë të Polonisë festuan sot,të shtunën hapjen e një kanali të ri – megjithëse të papërfunduar .Kjo do të thotë se anijet nuk duhet të sigurojnë më lejen e Rusisë për të lundruar nga Deti Baltik në portet e Lagunës Vistula.
Falë gërmimit të Vistula Spit, Polonia do të marrë një rrugë ujore që lidh Lagunën e Vistula me Detin Baltik dhe do të ndahet nga Rusia.
Anijet me një gjatësi prej 100 deri në 180 m, një gjerësi 20 m dhe një rrymë prej 4,5 metrash do të mund të lundrojnë përmes kanalit. Presidenti Duda paralajmëroi se ai nuk është i destinuar  për anije të mëdha detare, sepse Polonia ka mjaft porte në Detin Baltik për shkarkimin e tyre.
“Investimet e tilla të mëdha janë gjithmonë cak i kritikave. Ne kemi vende të tjera për ngarkimin dhe shkarkimin e anijeve të mëdha. Çështja është qe ky kanal të hapet në mënyrë simbolike. Të mos kërkojmë leje nga një vend që nuk është miqësor me ne. “Vendet, autoritetet e të cilave nuk hezitojnë të sulmojnë të tjerët, siç shohim tani në Ukrainë, të goditura nga agresioni brutal rus”, tha presidenti polak.
Kanali i ri në Detin Baltik, i cili në vitin 2019, kur filloi ndërtimi, duhej të kushtonte 190 milionë euro në konvertim, në mënyrë që shuma të arrinte në 425 milionë euro në fund, u kritikua nga opozita polake si një humbje e taksapaguesve.
“Mos dëgjoni ata që mendojnë se kjo është një humbje parash. Do të siguroheni që këto para të kthehen përmes rritjes së çmimit të parcelave, zhvillimit të qyteteve dhe të gjithë rajonit”, tha Duda.
Rëndësia simbolike e kanalit, falë të cilit anijet polake nuk duhet të kalojnë më nëpër ujërat ruse, u theksua sot nga kryeministri Mateusz Morawiecki.
“Është një kanal lirie dhe mundësish të reja. Në mënyrë simbolike, në 83-vjetorin e sulmit të BRSS ndaj Polonisë, ne po heqim prangat e fundit të varësisë sonë nga BRSS dhe më vonë nga Rusia”, tha Morawiecki.
Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Ukrainë/ Bombat ruse në 9 rajone, 5 të vdekur dje

(Skenderbeu.info) Ukrainë/ Bombat ruse në 9 rajone, 5 të...

Franca pret të marrë më shumë kontrata mbrojtëse në Rumani

(Skenderbeu.info) Franca pret të marrë më shumë kontrata mbrojtëse...

Zelensky apel Macronit/ Rusët të përjashtohen nga Paris 2024

(Skenderbeu.info) Zelensky apel Macronit/ Rusët të përjashtohen nga Paris...
Raporto