fbpx

Policia e Kievit, kampe torturash në Balaklia

(Skenderbeu.info)-Policia e Kievit, kampe torturash në Balaklia
Policia Kombëtare e Ukrainës në rajonin e Kharkiv denoncoi zbulimin e ‘kampeve të torturave’ në Balaklia, pas çlirimit të qytetit me ofensivën e forcave të Kievit në lindje të vendit.
Sergei Bolvinov, kreu i Departamentit të Hetimit të Policisë Kombëtare të Ukrainës në Kharkiv, foli për prova të përdorimit të ushtrisë ruse të bodrumit të disa ndërtesave si burg dhe si një vend torturash.
Gjatë okupimit, rusët gjithmonë mbanin të paktën 40 njerëz të burgosur. Ata kërkuan përmes bashkëpunëtorëve lokalë ata që shërbenin ose kishin të afërm në shërbimet sekrete të Ukrainës,” shpjegoi Bolvinov.
Përveç kësaj, sipas Shefit të Departamentit Hetues të Policisë së Ukrainës në Kharkiv, ushtria ruse po kërkonte njerëz që kishin ndihmuar ushtrinë e Ukrainës në pjesën e përparme.
Një burrë ishte në ‘burg‘ për 46 ditë sepse trupat ruse gjetën një foto të vëllait të tij në një uniformë ushtarake ukrainase,” shtoi Bolvinov.
Oficerët e policisë ukrainase gjithashtu siguruan që ushtria ruse në Balaklia qëlloi qytetarët nga pikat e kontrollit në ditën e fundit në qytet, përpara se trupat e Ukrainës të rimarrin kontrollin e një pjese të Kharkiv.
“Të gjitha detajet e luftimeve janë ende duke u sqaruar. Këtë e martë, së bashku me gazetarët nga e gjithë bota dhe anëtarët e Policisë Kombëtare, ne po mbulojmë tragjedinë në Balaklia, sepse e gjithë bota duhet të dijë se çfarë lloj njerëzish çnjerëzorë këta Racistët janë, “përfundoi Bolvinov.
Soldier inspects a destroyed building - David Ryder / Zuma Press / ContactoPhoto

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto