(Skenderbeu.info) Alarm në Madagaskar, kafshët rrezikojnë zhdukjen.

Revista Nature Communications ka publikuar një studim të kryer nga Qendra për Biodiversitetin Natyror në Leiden (Holandë) në bashkëpunim me Steve Goodman (Field Museum of Natural History Chicago).

Në studim është ngritur alarmi për rrezikun që po rrezikon biodiversiteti i Madagaskarit.

Sipas studimit, më shumë se 50% e specieve të gjitarëve në vend janë në rrezik të zhdukjes.

E gjithë kjo do të rrezikonte speciet të cilave u janë dashur 23 milionë vjet evolucion për t’u ndërtuar dhe nëse kjo do të ndodhte, do të duheshin po aq për të rindërtuar veten.

Kafshët rrezikojnë zhdukjen
Kafshët rrezikojnë zhdukjen

E veçanta e Madagaskarit duhet të ruhet me përkushtimin maksimal. Izolimi i saj në fakt e ka lejuar atë të evoluojë bimët dhe kafshët në një mënyrë krejtësisht unike, aq unike sa 90% e specieve të pranishme atje nuk gjenden askund tjetër në botë.

Ndër kafshët e pranishme në Madagaskar, të cilat janë në rrezik zhdukjeje, janë lemurët, lakuriqët e natës Myzopoda aurita që i përkasin një familjeje të lashtë lakuriqësh që jetonin vetëm në atë vend, Microcebus rufus, iriqi Hemicentetes semispinosus dhe Cryptoprocta ferox Bennett), një kafshë e ngjashme me një pumë të vogël.

Kafshët rrezikojnë zhdukjen
Kafshët rrezikojnë zhdukjen

Për të siguruar që biodiversiteti dhe veçantia e Madagaskarit të mos cenohen në mënyrë të pariparueshme, ka vetëm pesë vjet për të bërë diçka vërtet konkrete.

Kjo është koha e vlerësuar nga studiuesit e studimit për të ruajtur një realitet që duhet mbrojtur me përpjekjen maksimale të mundshme.

Nëse kjo nuk ndodh, Madagaskari do të ishte në një pikë pa kthim dhe do të humbiste 23 milionë vjet histori evolucionare.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto