(Skenderbeu.info)-Ju që hani shpejt, duhet të lexoni këtë

Nëse ju arrini ta mbaroni mëngjesin, drekën apo darkën në një kohë shumë të shkurtër, ta dini që po i shkaktoni një dëm organizmit.
Mbase ndonjëherë përdorimi i serviseve në të ngrënë ju duket thjesht humbje kohe, por në fakt nuk është aspak e tillë, pasi me anë të tyre ju keni mundësi të kontrolloni sasinë e ushqimit që hani dhe shpejtësinë tuaj në të ngrënë.
E rëndësishme është të dini që “trupit tuaj i nevojitet afro 30 minuta nga momenti që keni filluar të hani, për të përçuar kështu në tru sinjalin se ju tashmë jeni të ngopur”. Nëse ju nuk i jepni organizmit tuaj kohën e mjaftueshme për të proçesuar faktin që është ushqyer dhe për të larguar ndjesinë e urisë, me siguri do të vazhdoni të hani pa ndalur.
Nëse ushqeheni shumë shpejt, jeni të prirur për të shfaqur një ndër këto shenja të cilat në fakt hyjnë tek ato që paraqet kequshqyerja.
Ndjesia e lodhjes
Pas pushimit të drekës megjithëse keni ngrënë, vazhdoni të qëndroni para kompjuterit të lodhur dhe me qepallat e syve të rënduara. Arsyeja është e thjeshtë, nëse e keni ngrënë vaktin tuaj me nxitim organizmit nuk i ka dalë ende koha për të thithur nutrientët të cilët ju duhen ju për të vazhduar ditën.
Nëse kafshatat tuaja të ushqimit kanë qenë më të mëdha nga sa duhet, atëherë trupit tuaj i duhet akoma më shumë energji për të bërë zbërthimin e tyre në elementë ushqyes.
Ju që hani shpejt, duhet të lexoni këtë
Probleme me humorin
Rreth 10% e neuroneve në trurin tonë lidhen në mënyrë direkte me mënyrën e të ushqyerit që ne kemi. Kujtesa, stresi, lodhja janë disa shenja të cilat i ndjejmë në mënyrë shumë më të theksuar atëherë kur truri ynë nuk e ka marrë sinjalin se stomaku është i mbushur.
Shtimi në peshë
Nëse ju nuk i jepni kohën organizmit tuaj kohën e mjaftueshme për të tretur një lloj të caktuar ushqimi ai do të vazhdojë pa pushim të “bluajë” atë çfarë ju i dhatë. Ju ka ndodhur ndonjëherë të jeni ndierë të fryrë, megjithëse vaktin e fundit e kishit ngrënë para shumë orësh?
Kjo ndodh vetëm nëse ju keni ngrënë me nxitim, pasi metabolizmit tuaj nuk i është dhënë koha e mjafueshme për të kryer tretjen e plotë të vaktit të më parshëm.
Pra, mos e konsideroni ushqyerjen vetëm si diçka e cila duhet bërë, por merreni seriozisht procesin dhe shijojeni si duhet.
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto