Java e Modës në Paris përgatitet për festivalin e modës Balmain

(Skenderbeu.info)-Java e Modës në Paris përgatitet për festivalin e modës Balmain

Java e Modës në Paris u ndez të mërkurën me shfaqje të shumë shtëpive të modës dhe pritje të forta të festivalit të modës në mbrëmje të Balmain-it – një koncert bamirësie i mbushur me yje që shfaq modat më të fundit, anëtarët e publikut dhe shfaqje sekrete të famshëm.
Pika kryesore të shfaqjeve pranverë-verë 2023.

Courreges 
Për Courreges, një pistë rrethore me rërë paraqiste një kolonë rëre që binte në qendër të saj. Duke evokuar rërën e kohës ose filmin “Dune”. Kadenca muzikore jo të forta dhe pak shqetësuese në kolonën zanore e pajisën shfaqjen
Courreges është bërë një markë që promovon një humor të veçantë mbi një stil të veçantë dhe stilisti Nicolas Di Felice pëlqen të injektojë modën e tij me atmosferë.
Moda pranverë-verë filloi me një lojë të këmishës së bardhë të freskët. Me një fustan këmishë voluminoz që mbante mirë atmosferën e thjeshtë dhe sportive. Modelet ndonjëherë kishin këmbë zbathur ose këpucë nudo.
Di Felice përdori pistën për të sjellë kthesat e modës përpara  materiale hapësinore me shkëlqim dhe dekonstruksion. Në sendet e përditshme si një xhaketë xhins, fund xhins ose pantallona të ndezura. Një jelek sportiv, për shembull, iu dha një kthesë e çuditshme me materialet e tij të pastra.
Është një qasje që funksionon mirë me këtë markë që përcakton gjeneratën e themeluar në vitin 1961 nga André Courrèges dhe gruaja e tij Coqueline. Që u bë sinonim i estetikës së Epokës së Hapësirës.
ARTI I FTESËS
Epoka e emailit dhe rritja e ndërgjegjësimit mjedisor nuk duket se kanë lënë shumë gjurmë në sistemin e vjetër të ftesave të industrisë së modës.
Sezon pas sezoni, korrierë  ​​përshkojnë Parisin për të ofruar personalisht ftesa shfaqjesh. Gjithnjë e më të përpunuara, shpesh të bëra me dorë.
Shtëpitë më të mira konkurrojnë për idenë më të çuditshme ose më imagjinative që shpesh jep të dhëna për temën e koleksionit të pistës.
Për ftesën e Loewe, një lule tropikale e kuqe e ndezur.  Fjalori me lule e identifikoi si një anthurium. Për të mbajtur lulen gjallë për kohëzgjatjen e Javës së Modës, pjesa e poshtme e kërcellit të lulëzimit  ngjitet në një kapsulë lagështie moderne.
Ftesa e Saint Laurent, ndërkohë, ishte një portofol elegant prej lëkure të zezë, me një “YSL” metalik sipër, me kartën e shfaqjes brenda.
Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a...

Pse një bluzë e bardhë është një nga veshjet më të rëndësishme në gardërobën tuaj?

(Skenderbeu.info)-Pse një bluzë e bardhë është një nga veshjet...

Panairi i Librit në Torino çelet me shkrimtarin e madh shqiptar

(Skenderbeu.info)-Panairi i Librit në Torino çelet me shkrimtarin e...

Edhe një trend tjetër po rikthehet! Bluzat me mesazhe po vishen sërish

(Skenderbeu.info)-Edhe një trend tjetër po rikthehet! Bluzat me mesazhe...

Del në ankand gjerdani prej diamanti i Princeshës së ndjerë Diana!

(Skenderbeu.info)-Del në ankand gjerdani prej diamanti i Princeshës së...

Katër lloje veshjesh që duhet t’i hiqni qafe menjëherë

(Skenderbeu.info)-Katër lloje veshjesh që duhet t’i hiqni qafe menjëherë E...

Tri modele më të bukura të flokëve për këtë pranverë

(Skenderbeu.info)-Tri modele më të bukura të flokëve për këtë...

Peter Hawkings është stilisti i ri i Tom Ford

(Skenderbeu.info)-Peter Hawkings është stilisti i ri i Tom Ford Një...
Raporto