James Bond në 60: Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër

(Skenderbeu.info)-James Bond në 60: Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër

Eshtë 60-vjetori i James Bond dhe koha e duhur që i gjithë TikTok të çmendet për “djaloshin e akordit të James Bond“.  Jord, ose @jrw21 – i cili ka 1.4 milion shikime për tutorialin e tij gazmor me kitarë se si të luajë James Bond Chord. E minor me një 7-të dhe 9-të madhore, u përdor për herë të parë në kolonën zanore të filmit të parë të Bond-it, Dr No, i cili u shfaq premierë më 5 tetor 1962.
Akordi i tensionuar dhe i pazgjidhur, thotë Jord, zakonisht ndjek Bond duke thënë diçka të këndshme. Dhe më pas vetë Jord demonstron me një theks surrealisht të gjerë Sheffield.
Asgjë nuk demonstron fuqinë fenomenale të mbijetesës së markës kanonike të filmit 007 gjatë 60 viteve, si ajo video virale. Në një farë mënyre agjenti sekret Bond, ai rikthim perandorak me xhaketë darke absurde. Ka vazhduar në kulturën popullore të shekullit të 21-të si shembull i alfa-mashkulloritetit. Duke evoluar në atë mënyrë që të thithë dhe të asimilojë të gjithë ironinë dhe kundërshtimin që i është hedhur. .
Është ekskluziviteti i aksionit më antiplumb nga të gjithë, identiteti themelor unitar i të cilit ka vazhduar për gjashtë dekada. Ashtu si Doctor Who, Bond ka mbijetuar duke u rigjeneruar – nga Connery te Lazenby te Moore te Dalton te Brosnan te Craig – por Doctor Who nuk ka vazhdimësinë apo njohjen ndërkombëtare (ose jo plotësisht). Ashtu si Sherlock Holmes ose Hercule Poirot ose Miss Marple, 007 është një personazh i rikthyer i varur, por ata sleuths legjendar, sado të adhuruara në kinema, nuk patën kurrë dominimin e tregut të filmave të vetëm të 007.
Paraqitja e James Bond në kinema ishte dhe vazhdon të jetë një lopë parash për prodhimet Eon (tani e blerë, me MGM, nga Amazon). Dhe një fenomen kulturor global.
Kur Dr.No u shfaq në kinema në vitin 1962, Britania kishte ende mjaft zotërime perandorake, duke përfshirë Hong Kongun, Grenadën, Keninë, Malavinë dhe Katarin.  Bond ishte një ambasador i madh për stilin britanik, klasit britanik. Dhe gjatë gjithë viteve të Connery-Lazenby-Moore, udhëtimet ajrore ndërkombëtare dhe pajisjet e konsumatorit nuk ishin ende të zakonshme, të paktën jo për britanikët e poshtëruar nga FMN-ja, të cilët i hodhën poshtë të gjitha.
James Bond në 60 Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër
Lashana Lynch
Dhe në filmin e fundit të Bond-it, No Time to Die, në të cilin titulli 007 i jepet një agjenti të ri, të luajtur me stil nga Lashana Lynch, ka edhe disa tallje me qëndrimet e vjetruara të Bond, plakjen e tij dhe gjurin e tij të dyshimtë.
James Bond në 60 Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër
Daniel Craig
Kur Danny Boyle u punësua për të bërë regjinë “No Time to Die”, ai thuhet se u pushua nga projekti. Sepse ai dhe shkrimtari John Hodge donin të ri-imagjinonin skenarin dhe të futnin disa përbërës të rinj në formulën e Coca-Cola. Shefat e Eon Barbara Broccoli dhe Michael G Wilson u larguan. Çështja është se audienca dhe ekspertët mund të bëjnë ri-imagjinimin dhe ironizimin. Por vetë Bond e luan atë drejt, me disa ngacmime dhe çuditshmëri.
Unë vetë kam qenë një nga ata (shumë) njerëz që kanë pyetur Eon nëse mund të rifreskojnë markën Bond. Duke u rikthyer te bazat ose para-bazat dhe të dramatizojnë Bond-in origjinal  nga romanet e Ian Fleming të viteve 1950. Epo, filmat kanë nevojë për luksin dhe magjepsjen.  Kjo do ta linte ikonën qendrore të paprekur. Sido që të jetë, smoking-i i Bond-it me siguri do të kthehet nga pastrueset kimike si i ri ose aty për aty.
Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...
Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim për largim nga banesa, pasi me datë 28.03.2023,

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

0
(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia bën me dije se është...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

0
(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit Derisa kamionçina...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pesë modelet e xhinseve që do të shënojnë stinën e pranverës

(Skenderbeu.info)-Pesë modelet e xhinseve që do të shënojnë stinën...

Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores nga viti 1997

(Skenderbeu.info)-Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores...

“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri nga Arbron Gashi

(Skenderbeu.info)-“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri...

Shkenca, sloganet dhe efektiviteti, këto janë garancitë e kozmetikës

(Skenderbeu.info)-Shkenca, sloganet dhe efektiviteti, këto janë garancitë e kozmetikës Efekti...

Nike këtë vit do ta ndalojë përdorimin e lëkurës së kangurit për produktet e veta

(Skenderbeu.info)-Nike këtë vit do ta ndalojë përdorimin e lëkurës...

Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante

(Skenderbeu.info)-Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te...

Dior do të shfaqet në Mumbai më 30 mars

(Skenderbeu.info)-Dior do të shfaqet në Mumbai më 30 mars Për...

Ç’kuptim ka fjongoja blu në veshjen e Cate Blanchett?

(Skenderbeu.info)-Ç’kuptim ka fjongoja blu në veshjen e Cate Blanchett? Ashtu...
Raporto