James Bond në 60: Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër

(Skenderbeu.info)-James Bond në 60: Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër

Eshtë 60-vjetori i James Bond dhe koha e duhur që i gjithë TikTok të çmendet për “djaloshin e akordit të James Bond“.  Jord, ose @jrw21 – i cili ka 1.4 milion shikime për tutorialin e tij gazmor me kitarë se si të luajë James Bond Chord. E minor me një 7-të dhe 9-të madhore, u përdor për herë të parë në kolonën zanore të filmit të parë të Bond-it, Dr No, i cili u shfaq premierë më 5 tetor 1962.
Akordi i tensionuar dhe i pazgjidhur, thotë Jord, zakonisht ndjek Bond duke thënë diçka të këndshme. Dhe më pas vetë Jord demonstron me një theks surrealisht të gjerë Sheffield.
Asgjë nuk demonstron fuqinë fenomenale të mbijetesës së markës kanonike të filmit 007 gjatë 60 viteve, si ajo video virale. Në një farë mënyre agjenti sekret Bond, ai rikthim perandorak me xhaketë darke absurde. Ka vazhduar në kulturën popullore të shekullit të 21-të si shembull i alfa-mashkulloritetit. Duke evoluar në atë mënyrë që të thithë dhe të asimilojë të gjithë ironinë dhe kundërshtimin që i është hedhur. .
Është ekskluziviteti i aksionit më antiplumb nga të gjithë, identiteti themelor unitar i të cilit ka vazhduar për gjashtë dekada. Ashtu si Doctor Who, Bond ka mbijetuar duke u rigjeneruar – nga Connery te Lazenby te Moore te Dalton te Brosnan te Craig – por Doctor Who nuk ka vazhdimësinë apo njohjen ndërkombëtare (ose jo plotësisht). Ashtu si Sherlock Holmes ose Hercule Poirot ose Miss Marple, 007 është një personazh i rikthyer i varur, por ata sleuths legjendar, sado të adhuruara në kinema, nuk patën kurrë dominimin e tregut të filmave të vetëm të 007.
Paraqitja e James Bond në kinema ishte dhe vazhdon të jetë një lopë parash për prodhimet Eon (tani e blerë, me MGM, nga Amazon). Dhe një fenomen kulturor global.
Kur Dr.No u shfaq në kinema në vitin 1962, Britania kishte ende mjaft zotërime perandorake, duke përfshirë Hong Kongun, Grenadën, Keninë, Malavinë dhe Katarin.  Bond ishte një ambasador i madh për stilin britanik, klasit britanik. Dhe gjatë gjithë viteve të Connery-Lazenby-Moore, udhëtimet ajrore ndërkombëtare dhe pajisjet e konsumatorit nuk ishin ende të zakonshme, të paktën jo për britanikët e poshtëruar nga FMN-ja, të cilët i hodhën poshtë të gjitha.
James Bond në 60: Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër
Lashana Lynch
Dhe në filmin e fundit të Bond-it, No Time to Die, në të cilin titulli 007 i jepet një agjenti të ri, të luajtur me stil nga Lashana Lynch, ka edhe disa tallje me qëndrimet e vjetruara të Bond, plakjen e tij dhe gjurin e tij të dyshimtë.
James Bond në 60: Eksporti kulturor antiplumb i Britanisë është gati për një rilindje tjetër
Daniel Craig
Kur Danny Boyle u punësua për të bërë regjinë “No Time to Die”, ai thuhet se u pushua nga projekti. Sepse ai dhe shkrimtari John Hodge donin të ri-imagjinonin skenarin dhe të futnin disa përbërës të rinj në formulën e Coca-Cola. Shefat e Eon Barbara Broccoli dhe Michael G Wilson u larguan. Çështja është se audienca dhe ekspertët mund të bëjnë ri-imagjinimin dhe ironizimin. Por vetë Bond e luan atë drejt, me disa ngacmime dhe çuditshmëri.
Unë vetë kam qenë një nga ata (shumë) njerëz që kanë pyetur Eon nëse mund të rifreskojnë markën Bond. Duke u rikthyer te bazat ose para-bazat dhe të dramatizojnë Bond-in origjinal  nga romanet e Ian Fleming të viteve 1950. Epo, filmat kanë nevojë për luksin dhe magjepsjen.  Kjo do ta linte ikonën qendrore të paprekur. Sido që të jetë, smoking-i i Bond-it me siguri do të kthehet nga pastrueset kimike si i ri ose aty për aty.
Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...
Spanjollet te deshperuar pas ndeshjes me Japonine

Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim. Trajneri i Spanjës:...

Lajme të tjera
NGJASHME

Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit të artit në Gjermani

(Skenderbeu.info) Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit...

Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t

(Skenderbeu.info) Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t. Çmimi...

UNESCO, baguette franceze pjesë e trashëgimisë botërore

(Skenderbeu.info) UNESCO, baguette franceze pjesë e trashëgimisë botërore. Baguette...

Xhubleta shqiptare bëhet pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s

(Skenderbeu.info)-Xhubleta shqiptare bëhet pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s Xhubleta...

Bob Dylan kërkon falje për përdorimin e pajisjes automatike për të nënshkruar librin e ri

(Skenderbeu.info) Bob Dylan kërkon falje për përdorimin e pajisjes...

Pas fushatës shokuese të Balenciaga, Kim Kardashian dënon kompaninë

(Skenderbeu.info) Pas fushatës shokuese të Balenciaga, Kim Kardashian dënon...

Ukraina shfaq vepra arti në ekspozitë në muzeun e Madridit

(Skenderbeu.info) Ukraina shfaq vepra arti në ekspozitë në muzeun...

Në përfundim të Panairit të Librit/ Ja kush u shpall “Autori i Vitit”

(Skenderbeu.info)-Në përfundim të Panairit të Librit/ Ja kush u...
Raporto