(Skenderbeu.info)-Swanson: ‘Unë jam homoseksual’. Infantino shton: Sot ndjehem arab, homoseksual dhe emigrant.

“Unë jam këtu në Katar dhe jam homoseksual”. Shefi i zyrës së shtypit të FIFA-s, Bryan Swanson. Ai del në fund të konferencës për shtyp të mbajtur nga presidenti Gianni Infantino, në prag të fillimit të Botërorit të organizuar nga Katari. Pikërisht aty ku homoseksualiteti konsiderohet krim. Swanson mori fjalën për të mbrojtur Infantinon, i cili sipas tij është viktimë e kritikës që vjen veçanërisht nga komuniteti “LGBTQ+”.

Do të doja të them diçka duke përfituar nga kjo mundësi – tha Swanson. Ai është 42 vjeç dhe me origjinë nga Edinburg i Skocisë. Swanson është një ish-reporter i Sky Sports, shef i marrëdhënieve me median që nga viti 2021.

Ai ka shtuar -“Unë jam këtu në Katar në një pozicion të privilegjuar, përballë gjithë botës, si një burrë homoseksual”. Dhe vijoi duke thënë se ai beson në masat e marra nga ana e Dohas se vizitorët, pavarësisht nga orientimi seksual, do të jenë “të mirëpritur”. “Kam menduar shumë nëse duhet të ndaj apo jo orientimin tim seksual”, thotë Swanson. “Në FIFA ne kujdesemi për të gjithë. Ne jemi një organizatë gjithëpërfshirëse. Unë kam disa kolegë homoseksualë. Jam plotësisht i vetëdijshëm për debatin dhe respektoj plotësisht të drejtën e të tjerëve për të menduar ndryshe. E kuptoj, por e di edhe për çfarë po luftojmë”, përfundoi ai

Në fund ka qenë Infantino që ka treguar solidaritet duke thënë -“Sot edhe unë ndjehem gay, arab dhe emigrant”. Në këtë mënyrë Presidenti i FIFA-s ka bërë të qartë mbështetjen e tij  ndaj cdo lloj diskriminimi.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tenisi mban zi për Nick Bollettieri

(Skenderbeu.info)-Tenisi mban zi për Nick Bollettieri: ai lançoi Agassin,...

Milani, Leao flirton me rinovimin: “Do të vijnë më shumë gola”

(Skenderbeu.info)-Milani, Leao flirton me rinovimin: "Do të vijnë më...

Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1

(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Brazil-Kore e Jugut 4-1: Seleçao në cerekfinale...

Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm në krye të klasifikimeve

(Skenderbeu.info)-Verstappen, Vettel dhe Alonso të pakrahasueshëm, në krye të...

Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje si profesionist

(Skenderbeu.info)-Messi, një moment historik prestigjioz me Australinë: 1000 ndeshje...

Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti)

(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022: Japoni-Kroaci 1-1 (2-4 penallti), Livakovic...

MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros

(Skenderbeu.info)-MotoGP: Bagnaia qytetar nderi i Pesaros. Kryebashkiaku: Territori ynë konfirmohet...

NBA; Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë

(Skenderbeu.info)-NBA: Davis me duartrokitje, Lakers nuk ndalet kurrë. Për...
Raporto