Jahti i Arabisë Saudite me vlerë 5 miliardë dollarë në formë breshke

(Skenderbeu.info) Jahti i Arabisë Saudite me vlerë 5 miliardë dollarë në formë breshke. Arabia Saudite së shpejti do të jetë shtëpia e një teryahti prej 5 miliardë dollarësh të titulluar “Pangeos”.

Projekti i ri, ka formën e një breshkë dhe do të strehojë deri në 60,000 njerëz. Pas përfundimit, Pangeos do të bëhet struktura më e madhe lundruese e ndërtuar ndonjëherë.

Jahti i Arabisë Saudite, Pangeos
Jahti i Arabisë Saudite, Pangeos

I propozuar dhe projektuar nga studioja italiane e stilistëve Lazzarini, Pangeos “merr emrin e tij nga Pangea, superkontinenti që ekzistonte miliona vjet më parë gjatë epokës së vonë të Paleozoikut dhe epokës së hershme të Mesozoit”.

Jahti lundrues do të ketë 19 vila dhe 64 apartamente në secilin ‘krah’ në formë breshkash.

Jahti i Arabisë Saudite, Pangeos
Jahti i Arabisë Saudite, Pangeos

Ndërsa ambientet e brendshme të Pangeos nuk janë zbuluar ende, Lazzarini pret që 8 miliardë dollarë të investohen në ndërtim, me një afat kohor prej tetë vjetësh.

Ndërsa është propozuar për Arabinë Saudite, Pangeos është projektuar për të lundruar nëpër botë pa ndalesë, pasi do të pajiset me furnizime praktikisht të pafundme të energjisë së gjelbër.

Mundësuar nga 9 motorë HTS prej 16,800 HP secili, Pangeos pritet të lundrojë me një shpejtësi maksimale prej 5 nyjesh (5.7 mph/9.2 km/h), duke marrë fuqinë e tij nga valët e oqeanit dhe çatia e mbuluar me panele diellore.

Për më tepër, “hapësirat virtuale të mjetit lundrues mund të blihen gjithashtu nën një koleksion NFT”, tha Lazzarini, duke shtuar se përdoruesit do të mbledhin përmbajtje të caktuar dhe do të kenë akses në pronat virtuale me kredencialet e tyre.

“Të njëjtat kredenciale do të funksionojnë edhe si depozitë pronësie në rast të një ndërtimi të vërtetë”, tha studio projektimi.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Suzuki GSX-8S dhe V-Strom 800DE gati për treg

(Skenderbeu.info) Suzuki GSX-8S dhe V-Strom 800DE gati për treg....

Borgward, kur kapitali kinez nuk mjafton

(Skenderbeu.info)-Borgward, kur kapitali kinez nuk mjafton për të shpëtuar...

Toyota bZ Compact Suv Concept, mund të debutojë në Europë në vitin 2026

(Skenderbeu.info) Toyota bZ Compact Suv Concept, mund të debutojë...

Fiat E-Doblo i disponueshëm në variante makinash dhe furgon

(Skenderbeu.info) Fiat E-Doblo i disponueshëm në variante makinash dhe...

Gjenerata e dytë Volkswagen ID.3 mbërrin në pranverë

(Skenderbeu.info) Gjenerata e dytë Volkswagen ID.3 mbërrin në pranverë....

Jeep Wrangler 4xe Phev Sahara u vlerësua menjëherë

(Skenderbeu.info) Jeep Wrangler 4xe Phev Sahara u vlerësua menjëherë....

Mercedes koncept EQT Marco Polo, shoqërues i përsosur udhëtimi

(Skenderbeu.info) Mercedes koncept EQT Marco Polo, shoqërues i përsosur...

Jaguar I-Type 6 del në pistë në Formula E

(Skenderbeu.info) Jaguar I-Type 6 del në pistë në Formula...
Raporto