(Skenderbeu.info)-Studim: Ja mosha më e mirë për të lënë duhanin

Duhanpirësit që e lënë duhanin para moshës 35 vjeçare kanë një shkallë të ngjashme vdekshmërie gjatë një periudhe kohore si ata që nuk kanë pirë fare duhan, ka zbuluar një studim i ri.
Hulumtimi zbuloi se ata që e lanë duhanin në një moshë të mëvonshme ende panë përfitime të konsiderueshme, por shkalla e vdekjes së tyre tejkaloi atë të atyre që e lanë para moshës 35 vjeç.
Ndërprerja e duhanit, veçanërisht në një moshë më të re, u shoqërua me një reduktim të ndjeshëm të vdekshmërisë së tepërt relative të lidhur me pirjen e vazhdueshme të duhanit. Ky është studimi i tretë i madh që sugjeron se mosha 35 mund të jetë mosha optimale për të lënë duhanin, veçanërisht për duhanpirësit e rinj, tha John P. Pierce, profesor emeritus në Departamentin e Mjekësisë Familjare dhe Shëndetit Publik në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko.
Analiza në këtë studim përfshiu të dhëna nga më shumë se 550,000 të rritur që plotësuan pyetësorët midis janarit 1997 dhe dhjetorit 2018 dhe ishin midis moshës 25 dhe 84 vjeç në kohën e sondazhit të përdorur për të gjurmuar shëndetin e banorëve të SHBA.
Këto të dhëna përfshinin njerëz që nuk kishin pirë kurrë duhan (më pak se 100 cigare në jetën e tyre), ish-duhanpirës dhe duhanpirës aktual.
Studim: Ja mosha më e mirë për të lënë duhanin.Duhanpirësit që e lënë duhanin para moshës 35 vjeçare kanë një ngjashmeri  ata që nuk kanë pirë fare duhan
grua duke pire duhan
Sipas Indeksit Kombëtar të Vdekjeve, gati 75,000 prej këtyre subjekteve kishin vdekur deri në fund të 2019. Krahasuar me duhanpirësit që nuk pinë kurrë duhan, duhanpirësit treguan norma dukshëm më të larta të vdekjeve nga të gjitha shkaqet, si dhe norma më të larta të vdekjeve nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe sëmundje e mushkërive.
Mosha më e mirë për të lënë duhanin
Në mënyrë të veçantë, ata që e lanë duhanin në moshën 45-vjeçare ulën rrezikun e vdekjes së parakohshme deri në 90 për qind, dhe ata që e lanë para moshës 35-vjeçare kishin një shkallë vdekjeje shumë të ngjashme me atë të njerëzve që nuk kishin pirë kurrë duhan.
Afati 35-vjeçar mund të jetë potencialisht motivues për duhanpirësit e rinj që planifikojnë të lënë duhanin.
Gjithashtu duhet theksuar se nuk humbet gjithçka pas moshës 35-vjeçare – studimi sugjeron gjithashtu se lënia e duhanit në moshë më të madhe ende ul rrezikun e vdekjes, por jo në një masë kaq të konsiderueshme.
Hulumtimi gjithashtu ka disa kufizime, sepse, për shembull, të dhënat për zakonet e pirjes së duhanit janë mbledhur në një moment të caktuar, dhe këta të anketuar mund të kenë filluar ose ndërprerë duhanin më vonë. Megjithatë, studimi sugjeron se lënia e duhanit ul ndjeshëm rrezikun e vdekjes së hershme – veçanërisht nëse e bëni atë të ri.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97%

(Skenderbeu.info)-Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97% Një studim...

Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë?

(Skenderbeu.info)-Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë? Para ardhjes...

Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime

(Skenderbeu.info)-Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime Anemia është një...

Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit

(Skenderbeu.info)-Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit Ju duket...

Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës që keni!

(Skenderbeu.info)-Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës...

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil ose të zi çdo ditë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil...

Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e vegjël

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e...

Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të bëjmë s*ks

(Skenderbeu.info)-Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të...
Raporto