Irani është në luftë me popullin e vet. FIFA nuk do të lejojë që kjo t’i prishë Kupën e Botës

(Skenderbeu.info)-Irani është në luftë me popullin e vet. FIFA nuk do të lejojë që kjo t’i prishë Kupën e Botës

Disa qeveri, si Siria dhe Mianmari, vrasin njerëzit e tyre. Disa, si Rusia, vrasin njerëz në vende të tjera, si në Ukrainë. Qeveria e Iranit po i bën të dyja, në vendin e tyre dhe larg.
Tani, e shtyrë në veprim nga ky regjim vrasës, ekipi kombëtar i futbollit i Iranit është gati të luajë me Anglinë, Uellsin dhe SHBA-në në Kupën e Botës 2022 – sikur të mos ndodhte asgjë e pakëndshme. Kjo nuk është në rregull. Në të vërtetë, është e turpshme.
Për të ndihmuar tifozët që udhëtojnë në Katar për ndeshjen Angli-Iran më 21 nëntor dhe ndeshjet e tjera të Grupit B, këtu është një udhëzues i shkurtër programi për ngjarjet e fundit jashtë fushës.
Mahsa Amini, një grua kurde iraniane 22-vjeçare, u rrah për vdekje në paraburgimin e policisë në Teheran në shtator pas arrestimit të saj për dyshimin se kishte thyer rregullat për mbulimin e detyrueshëm të kokës. Në protestat mbarëkombëtare që pasuan – të cilat po vazhdojnë – forcat e sigurisë të Iranit kanë vrarë qindra njerëz dhe kanë arrestuar afro 10,000. Kërkesat për reforma janë refuzuar pa u vënë re.
Të ashpërt thonë se demonstruesit duhet të ekzekutohen. Kjo nuk do të ishte asgjë e pazakontë për një regjim famëkeq për abuzimet e të drejtave të njeriut, marrjen e pengjeve të huaja dhe komplotet e vrasjeve.
Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, nuk ndalet në terrorizimin e grave të reja. Duke furnizuar Rusinë me dronë “kamikaze” dhe gjithashtu raketa balistike, diktatori i moshuar po ndihmon forcat e Vladimir Putin të vrasin dhe gjymtojnë fëmijët ukrainas dhe të krijojnë një fatkeqësi humanitare këtë dimër.
Irani është në luftë me popullin e vet. FIFA nuk do të lejojë që kjo t'i prishë Kupën e Botës.Disa qeveri, vrasin njerëzit e tyresi Qeveria e Iranit
protesta-per-Ahmsa-Amini
Regjimi i Khameneit, i cili ka lidhje ushtarake me Korenë e Veriut dhe Sirinë, si dhe me Rusinë, dhe konsiderohet nga Izraeli si një kërcënim ekzistencial, duket i vendosur të fitojë aftësinë e prodhimit të armëve bërthamore. Teherani ngeci përpjekjet e fundit evropiane për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 të mbështetur nga OKB. Ekspertët thonë se Irani tani mund të prodhojë mjaftueshëm material për të ndërtuar një bombë në më pak se shtatë ditë.
Lojtarët e Iranit janë të vetëdijshëm për përpjekjet e regjimit për të përdorur futbollin (dhe ata) për të paraqitur një fytyrë normale para botës dhe për të larguar vëmendjen nga kriza në vend. Sardar Azmoun, një sulmues yll, kritikoi mullahët në Instagram. “Turp për ju që vrisni kaq lehtë popullin tonë dhe rrofshin gratë e Iranit”, shkroi ai. Shokët e skuadrës kanë kritikuar gjithashtu regjimin.
Megjithatë, ka pak dyshim që Skuadra Melli, siç njihet kombëtarja, do të shfaqet në Doha. Dënimet për refuzimin për të luajtur do të ishin të frikshme dhe nuk duket asnjë perspektivë për një bojkot. Për arsye të ndryshme, skuadrat e Anglisë, SHBA-së dhe Uellsit gjithashtu me sa duket do të bëjnë siç u thuhet. Prestigji kombëtar dhe një pjesë e madhe e parave janë në rrezik. Duke folur politikisht, do të ishte pothuajse e pamundur të tërhiqesh tani. Duke folur nga ana njerëzore, është e pështirë.
Si është e pranueshme të luash lojëra me një vend në luftë me popullin e vet dhe, indirekt, me ty dhe miqtë e tu? Gianni Infantino, presidenti i FIFA-s, organit qeverisës të futbollit botëror, dha përgjigjen e tij të prerë këtë muaj. Ai iu lut 32 vendeve që konkurrojnë në Katar që të “përqendrohen në futboll” dhe të lënë “politikën” jashtë tij.
“Ne e dimë se futbolli nuk jeton në vakum”, shkroi Infantino. “Por ju lutemi mos lejoni që futbolli të tërhiqet zvarrë në çdo betejë ideologjike apo politike që ekziston… Në FIFA, ne përpiqemi të respektojmë të gjitha opinionet dhe besimet, pa i dhënë mësime morale pjesës tjetër të botës.”
Duke pasur parasysh historinë e saj të korrupsionit dhe shantazhit, ideja që FIFA t’i japë “leksione morale” kujtdo është për të qeshur. Por vendoseni në njërën anë për momentin.
Në mënyrë domethënëse, Infantino nuk adresoi thirrjet për përjashtimin e Iranit nga Kupa e Botës. Dhe ai gjithashtu injoroi veprimin thelbësisht politik të ndërmarrë nga vetë FIFA në shkurt, kur ajo përjashtoi Rusinë pas pushtimit të saj në Ukrainë. Precedentë të tjerë përfshijnë ostracizmin e Afrikës së Jugut të epokës së aparteidit dhe ndalimin e ekipit të Jugosllavisë/Serbisë nga turnetë ndërkombëtare në vitin 1992.
Ideja e çuditshme por e vazhdueshme që sporti mund të izolohet disi, ose të shfajësohet, nga rendi politik dhe socio-ekonomik në të cilin ai ka qenë, mbështet qasjen me të meta të Katarit, mikpritës i Kupës së Botës – një aleat i ngushtë i Iranit.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Protestuesit me sloganet e para.

Protestuesit me sloganet e para

0
(Skenderbeu.info)-Protestuesit me sloganet e para Ka nisur grumbullimi i protestuesve në urën e madhe në...
Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lufta do të jetë ‘me ritëm të reduktuar’ për shumë muaj

(Skenderbeu.info) Lufta do të jetë 'me ritëm të reduktuar'...

“Unë jetoj me frikë për jetën time në Afganistan”

(Skenderbeu.info) "Unë jetoj me frikë për jetën time në...

Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër po vuajnë më shumë

(Skenderbeu.info)-Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër...

Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në Ukrainë për t’u riarmatosur

(Skenderbeu.info) Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në...

Shkenca po bën të mundur “dëgjimin” e natyrës!

(Skenderbeu.info)-Shkenca po bën të mundur "dëgjimin" e natyrës! Shkencëtarët kohët...

Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në provime, por ato përmirësojnë mësuesit e tyre

(Skenderbeu.info)-Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në...

Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një këngë që shumë prej nesh e kemi harruar

(Skenderbeu.info)-Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një...
Raporto