(Skenderbeu.info) Inteligjenca artificiale ChatGpt mund të sjellë keqinformim.

Inteligjenca artificiale e ChatGpt, softueri aktual në të cilin po investon Microsoft, mund të ndihmojë në krijimin e keqinformatave.

Kjo është analiza e studiuesve të Newsguard Technologies, qëllimi kryesor i të cilëve është luftimi i keqinformatave në internet.

Tre studiues e vunë në provë chatbotin e fuqizuar nga AI me 100 tregime të rreme nga katalogu i tyre i gjurmëve të gishtave të keqinformimit.

Në 80% të rasteve, chatbot gjeneroi pretendime të rreme dhe mashtruese për temat aktuale, përfshirë pandemine dhe Ukrainën.

“Rezultatet – shpjegojnë studiuesit – konfirmojnë frikën dhe shqetësimet e shprehura nga vetë OpenAi (kompania që krijoi ChatGpt, ed.) mbi mënyrat se si mjeti mund të përdoret nëse do të binte në duart e gabuara.

Në sytë e atyre që nuk kanë njohuri për çështjet apo temat e mbuluara në këtë raport, gjetjet mund të duken lehtësisht legjitime dhe madje autoritative.”

Megjithatë, NewsGuard ka verifikuar se ChatGPT “ka masa mbrojtëse për të parandaluar përhapjen e disa shembujve të dezinformatave.

Për disa mashtrime, u deshën deri në pesë përpjekje për të detyruar chatbot të dezinformojë.”

Debati i Inteligjencës Artificiale të Aplikuar për informacionin vjen në një kohë kur gazeta të ndryshme po eksperimentojnë me teknologjinë.

Rasti më i fundit është ai i botimit të specializuar Cnet, i cili pak ditë më parë njoftoi se po ndalonte eksperimentet me AI pasi akuzohej për saktësi të dobët në disa artikuj të shkruar me këto mjete.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

WhatsApp punon në reagimet e mesazheve

(Skenderbeu.info) WhatsApp punon në reagimet e mesazheve. Platforma e mesazheve...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...
Raporto