Britani/ Infermierët sërish në protestë, shqetësim për pacientët

(Skenderbeu.info) Britani/ Infermierët sërish në protestë, shqetësim për pacientët.

Ka rinisur protesta e infermierëve të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar Britanik (NHS) për rregullimin e pagave përtej kufirit të inflacionit.

Duke u ngadalësuar lehtë sipas të dhënave të fundit (në 10.5%) pas valës së tetorit.

Por ende afër majat historike si në vendet e tjera europiane (dhe joeuropiane) të prekura nga kriza aktuale ekonomike dhe kostoja e lartë e jetesës.

Pas abstenimit nga puna në dhjetor, i pari mbarëkombëtar në historinë e kategorisë, kanë nisur dy ditë radhazi pushimi:

promovuar në spitale dhe klinika ambulatore në Angli nga Kolegji Mbretëror i Infermierisë (Rcn), referencë sindikale e sektori.

Dhe i destinuar sipas alarmit të nisur nga krerët e shëndetësisë publike për të shkaktuar shqetësime dhe vonesa të pashmangshme për pacientët dhe familjet.

Mobilizimi, si ai i punëtorëve në shërbimet e tjera publike në Mbretërinë, nga transporti në shkolla, shkaktoi një bllokim me qeverinë konservatore të Rishi Sunak, e cila kulmoi javën e kaluar me dështimin e një përpjekjeje të parë ministrore për të rifilluar negociatat.

Rcn, e cila ndërkohë ka njoftuar tashmë greva të mëtejshme për 6 dhe 7 shkurt nëse nuk ka veprime, siguron që shërbimet thelbësore dhe jetike janë të garantuara.

Por frika për sigurinë dhe shëndetin e shumë njerëzve theksohet në shumë qarqe.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto