(Skenderbeu.info)-Infeksionet e kornesë, 90% nuk reagojnë ndaj antibiotikëve

Deri në 90% të infeksioneve të kornesë shkaktohen nga bakteret që nuk reagojnë ndaj trajtimit me antibiotikë.
Kjo është kryesisht për shkak të përdorimit të papërshtatshëm të barnave antimikrobiale; fenomenin e rëndojnë edhe ndotja dhe ndryshimet klimatike. Ky është alarmi i nisur në kuadër të Ditës Evropiane të Antibiotikëve, e cila shënohet më 18 nëntor të ardhshëm, nga Shoqata Italiane e Shkencave Okulistike (Siso).
Fenomeni i rezistencës ndaj antibiotikëve në infeksionet okulare po rritet edhe në fushën e oftalmologjisë. Staphylococcus, Streptococcus dhe Pseudomonas Aeruginosa janë ndër super-bakteret me nivelet më të larta të rezistencës të identifikuara në fushën e oftalmologjisë. “Këta patogjenë përfshijnë shumicën dërrmuese të infeksioneve të kornesë, të cilat regjistrojnë rezistencën më të lartë ndaj antibiotikëve me 9 nga 10 raste të pandjeshme ndaj terapive”, shpjegon Vincenzo Sarnicola, anëtar i bordit të drejtorëve të Sito.
Sidomos në bankën e të akuzuarve është përdorimi i tepërt i pikave antibiotike të syve kundër konjuktivitit. “Përdorimi vetë i antibiotikëve është një gabim serioz”, paralajmëron Scipione Rossi, drejtor i Oftalmologjisë në spitalin San Carlo di Nancy në Romë dhe sekretari i arkëtarit të Siso. “Shumica e konjuktiviteve janë në fakt me origjinë virale dhe antibiotikët janë të paefektshëm. Por rezistenca ndaj antibiotikëve në infeksionet okulare është gjithashtu fatura që paguhet për shumë receta të antibiotikëve nga mjeku i përgjithshëm ose farmacisti dhe për përdorimin profilaktik para dhe pas operacionit”. shton Rossi. Situata rëndohet nga ndryshimet klimatike dhe ndotja: “për shkak të erozionit të vrimës së ozonit ekziston rreziku i ekspozimit të tepërt ndaj rrezatimit ultravjollcë”, shpjegon Vincenzo Sarnicola. Në veçanti, “valët më të gjata dobësojnë sipërfaqen e syrit, e cila është mbrojtja më e madhe e saj kundër mikrobeve, duke e bërë atë më të prekshme ndaj sulmeve nga patogjenët e jashtëm”. Për më tepër, “dioksidi i squfurit që përmban grimcat e imëta e bën shtresën e lotit më acid, duke e bërë atë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve bakteriale”, përfundon eksperti.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto