India feston 74-vjetorin e Republikës, me al Sisin të ftuar nderi

(Skenderbeu.info) India feston 74-vjetorin e Republikës, me al Sisin të ftuar nderi.

India feston sot Ditën e 74-të të Republikës, ‘Dita R’ e cila përkon me ditën kur Kushtetuta hyri në fuqi, datë që zyrtarisht e bëri vendin një republikë sovrane.

Në qendër të kryeqytetit u mbajt një paradë shumëngjyrëshe në të cilën parakaluan batalione të trupave të ndryshme të ushtrisë.

Disa me deve piktoreske, automjete ushtarake dhe njëzet e pesë nota alegorike të po aq shteteve dhe ministrive. Të frymëzuara nga tradita të ndryshme kulturore, ndërsa të paktën 50 avionë që kryenin akrobaci të lë pa frymë.

Theks i madh nga qeveria për faktin se, për herë të parë, të gjitha automjetet ushtarake në paradë janë prodhuar në Indi.

Presidentin egjiptian Abdel Fattah el-Sisi ishte i ftuar i nderit.

Gjithashtu në Delhi, Guvernatori Arvind Kejriwal organizoi një demonstratë paralele, në demonstrata të panumërta në të gjithë vendi.

Google India gjithashtu nderoi, ndër të tjera, R-Day, me një shkarravinë të frymëzuar nga monumentet ikonë të Delhit qendror, mes të cilave parada zhvillohet çdo vit.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto