fbpx

Ikona e popit rus kunder luftes ne Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Ikona e popit rus kunder luftes ne Ukrainë dhe pushtimit te saj. Alla Pugacheva del kundër Vladimir Putinit,me komentet e saj të para publike duke thirrur “fund vdekjeve te djemve tanë për qëllime iluzionare”.

Alla Pugacheva ka qenë një mega yll muzikor për dekada. Së pari, në Bashkimin Sovjetik, ku ajo filloi karrierën e saj në vitet 1960; pastaj, pas rënies së BRSS, në Rusi.
Ajo është një artiste jashtëzakonisht e njohur dhe e respektuar, gjë që i bën komentet e saj publike për ofensivën e Rusisë në Ukrainë një lajm i madh.
Javën e kaluar, bashkëshorti i ikonës së popit, Maxim Galkin, u etiketua si “agjent i huaj” nga Kremlini për kundërshtimin e luftës
Çifti u largua nga Rusia pas pushtimit dhe u shpërngul në Izrael, me Galkin duke bërë turne në një shfaqje komedi në të gjithë Izraelin dhe Evropën që ishte kritik ndaj Rusisë dhe liderëve të saj.
Pugacheva u kthye në Rusi në gusht përpara se burri i saj të shpallej “agjent i huaj” më 16 shtator. Në një postim në Instagram për 3.4 milionë ndjekësit e saj, Pugacheva i kërkoi Ministrisë Ruse të Drejtësisë: “Ju lutem më përfshini në radhët e agjentëve të huaj të mi vend i dashur, pasi jam solidar me bashkëshortin tim.”
Ajo e përshkroi Galkinin si “një njeri të ndershëm, të denjë dhe të sinqertë, një patriot të vërtetë dhe të pakorruptueshëm të Rusisë që dëshiron që Atdheu i tij të lulëzojë në paqe, me lirinë e fjalës”.
Ajo më pas tha se çifti dëshiron “një fund per djemtë tanë qe vdesin për qëllime iluzionare, gjë që e ka kthyer vendin tonë në një shtet të pafavorshëm dhe e ka bërë jetën një barrë për qytetarët tanë”.
Pugacheva, 73 vjeç, ka shitur më shumë se 250 milionë disqe në një karrierë që zgjat më shumë se 55 vjet.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...

OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse

(Skenderbeu.info)-OKB/Fëmijët ukrainas janë përdhunuar dhe torturuar nga forcat ruse OKB-ja...

Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të ftuara në samimit e Pragës

(Skenderbeu.info) Vendet jo anëtare të BE-se do jenë të...

Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip”

(Skenderbeu.info) Në Zvicër është mbajtur “Panahiri i Librit Shqip” Shoqata...

Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen

(Skenderbeu.info)-Autoritetet ruse:protestat nuk tolerohen,Prokuroria e Moskës paralajmeroi. Prokuroria e Moskës...

Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia ,pas njoftimit të Putinit

(Skenderbeu.info)- Shiten të gjitha fluturimet që largohen nga Rusia...

Putin shpall “mobilizim të pjesshëm” të Rusisë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin ka njoftuar një “mobilizim të pjesshëm” të...
Raporto