fbpx

Humbjet e Rusisë në Ukrainë janë fitimet e Turqisë

(Skenderbeu.info)-Humbjet e Rusisë në Ukrainë janë fitimet e Turqisë

Aljazeera

“Kthimi i Krimesë në Ukrainë, pjesë e pandashme e së cilës është në thelb një kërkesë e ligjit ndërkombëtar”.
Në vetvete, ai koment goditës nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i dhënë nëpërmjet një lidhjeje video në Samitin e Platformës së Krimesë muajin e kaluar, nuk do të kishte habitur askënd që ndjek nga afër marrëdhëniet turko-ruse.
Megjithatë, kjo ishte dëshmi e më shumë sesa mashtrimi kompleks i Erdoganit midis mbështetjes së tij për sovranitetin ukrainas dhe refuzimit të tij për t’iu bashkuar sanksioneve kundër Rusisë. Ishte një tregues i mundësive që Turqia po shikon për të shtyrë zarfin në lidhjet e saj me Rusinë, në një kohë kur Kremlini është bllokuar në Ukrainë. Qoftë në Siri apo në Kaukazin e Jugut, Ankaraja po përgatitet për të mbushur boshllëkun pasi ndikimi i Moskës duket se është gati të bjerë.
Pas agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, Turqia ka luajtur rolin e një ndërmjetësi, siç tregohet në marrëveshjen që ndërmjetësoi në korrik, me ndihmën e Kombeve të Bashkuara, që anijet ukrainase të drithit të niseshin nga Odesa. Lidhjet e saj tregtare me Rusinë po lulëzojnë. Megjithatë, Erdogan ka mbetur i qëndrueshëm në mbështetjen e Kievit, duke përfshirë në Krime, shtëpinë historike të tatarëve të Krimesë (një komunitet që e sheh Turqinë si një shtet të afërm).
Furnizimi i Turqisë me dronët Bayraktar për forcat e armatosura ukrainase mbetet simboli më i fuqishëm i Ankarasë i mbështetjes ushtarake për Kievin. Turqia është ndjerë e kërcënuar nga zgjerimi rus në Detin e Zi që nga lufta në Gjeorgji në vitin 2008. Hap pas hapi, Moska ka vendosur kontrollin mbi shtetet tampon, shfaqja e të cilave në fillim të viteve 1990 kishte lehtësuar një afrim të paprecedentë midis Rusisë dhe Turqisë.
Ndjenja e dobësisë së vetë Ankarasë, e kombinuar me një mosbesim të thellë ndaj aleatëve perëndimorë e ka bërë atë të kërkojë pajtimin me fqinjin e saj gjigant me mendje imperialiste, në vend të një përballjeje. Në të njëjtën kohë, megjithatë, Turqia ka kultivuar aleanca me shtete të tjera të Detit të Zi të frikësuar nga revanshizmi rus si Ukraina, Gjeorgjia, Azerbajxhani, Rumania dhe Moldavia.
Është e rëndësishme të pranohet se vendi tani duket i vendosur të shkojë një hap më tej. Merrni për shembull Sirinë veriore. Që nga maji, Erdogan ka bërë thirrje për një operacion për pastrimin e Njësive të Mbrojtjes së Popullit (YPG) nga zonat e Tal Rifaat dhe Manbij. Forcat turke dhe aleatët e tyre nga Ushtria Kombëtare Siriane kanë rritur presionin mbi luftëtarët kurdë përgjatë vijës së kontaktit në perëndim të Eufratit, si dhe rreth Kobanit, Ain Issa dhe Tal Tamer në lindje.
Së bashku, Erdogan po kryen një përpjekje të fuqishme diplomatike për të marrë në bord Rusinë si dhe Iranin. Siria ishte fokusi i samitit të tij trepalësh me presidentin rus Vladimir Putin dhe presidentin iranian Ebrahim Raisi në Teheran më 21 korrik, si dhe takimi i Erdoganit me Putinin në Soçi më 5 gusht. Për të bërë Rusinë dhe Iranin të nënshkruajnë planet e tij për një ofensivë gjithëpërfshirëse, ai është duke u varur nga perspektiva e rivendosjes së lidhjeve me qeverinë e Bashar al-Assad-it të Sirisë si një kusht pro quo.
Megjithatë, nëse Putin refuzon të miratojë një operacion të ri, nuk është e paimagjinueshme që forcat turke të bëjnë një lëvizje të njëanshme. Një tjetër skenar ku Turqia po bën përparim, në kurriz të Rusisë, është Kaukazi i Jugut. Në korrik, Ankaraja dhe Jerevani ranë dakord të hapin kufirin e tyre, të mbyllur për shtetasit e vendeve të treta që nga fillimi i viteve 1990 dhe të lejojnë fluturimet e mallrave të përdorin fushat ajrore të njëri-tjetrit. Diplomatët turq dhe armenë po negociojnë vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.
Frika nga Turqia ka qenë një arsye kryesore për rreshtimin e Armenisë me Rusinë në aspektin e politikës së jashtme dhe të sigurisë. Por pasi Azerbajxhani mundi armenët në Nagorno-Karabakh në nëntor 2020 me ndihmën turke, vlera e asaj aleance me Rusinë u tërhoq.
Në fund të fundit, Moska qëndroi neutrale dhe i la forcat armene të kujdeseshin për veten e tyre. Tani, udhëheqja armene po eksploron në mënyrë pragmatike një hapje me Turqinë që mund të sjellë përfitime ekonomike dhe strategjike.
Fije e përbashkët në të gjithë Sirinë dhe Armeninë është se Turqia po e largon në mënyrë metodike Rusinë nga fqinjësia dhe rajonet e saj ku Moska ka pasur një avantazh strategjik ndaj rivalëve të saj gjeopolitikë në vitet e fundit. Sigurisht, Moska është në gjendje të prishë përpjekje të tilla. Edhe pse të hutuar, rusët kanë ende miq në iranianët dhe Asadin në Siri, si dhe një partneritet të përshtatshëm me YPG-në.
Rusia ruan gjithashtu një kontingjent paqeruajtës prej 2000 trupash në Karabakh që mund të luajë një rol kritik në formësimin e konfliktit atje. Moska gjithashtu ka një levë ekonomike mbi Jerevanin: tregtia dypalëshe është rritur pasi Armenia është bërë një rrugë e pasme për Rusinë për të anashkaluar sanksionet perëndimore.
Të hënën, shpërthyen përleshje të reja midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, megjithëse më pas u njoftua një armëpushim. Megjithatë, kushdo që mendon se lufta në Ukrainë është, në fund të fundit, një konflikt që përfshin Moskën, Kievin dhe kryeqytetet perëndimore, do të bënte mirë të shikonte më larg. Nëse zgjerimi i Rusisë ndalet, një komb tjetër është gati të përhapë ndikimin e tij diplomatik.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...
Raporto