fbpx

Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes në moshën 70-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes në moshën 70-vjeçare

Autorja fituese e çmimit Booker e trilogjisë Wolf Hall, Dame Hilary Mantel, ka vdekur në moshën 70-vjeçare, ka konfirmuar botuesi i saj HarperCollins -shkruan The Guardian
Mantel u konsiderua si një nga romancieret më të mëdhenj anglezë të këtij shekulli, duke fituar dy herë çmimin Booker, për Wolf Hall dhe vazhdimin e tij, Bring Up the Bodies, i cili gjithashtu fitoi librin e vitit 2012 Costa.
Përfundimi i Trilogjisë së saj novator Wolf Hall, The Mirror & the Light, u botua në vitin 2020 me një vlerësim të madh nga kritikët, një bestseller i menjëhershëm i Sunday Times dhe në listën e gjatë për Çmimin Booker 2020.
Botuesi i saj konfirmoi se ajo kishte nderruar jeten të enjten “papritmas, por në mënyrë paqësore”, e rrethuar nga familja dhe miqtë e ngushtë.
Ben Hamilton, i cili ishte agjenti i Mantel gjatë gjithë karrierës së saj, tha se kishte qenë “privilegji më i madh” të punoja me shkrimtaren. “Zoti i saj, guximi stilistik, ambicia krijuese dhe depërtimi fenomenal historik e dallojnë atë si një nga romancieret më të mëdha të kohës sonë”.
“Emailet nga Hilary u spërkatën me shaka dhe shaka, ndërsa ajo vëzhgonte botën me kënaqësi dhe u vërsul mbi dembelët apo absurdët dhe mizorinë dhe paragjykimin e gozhduar”, shtoi ai. “Kishte gjithmonë një atmosferë të lehtë të botës tjetër tek ajo, pasi ajo shihte dhe ndjeu gjëra që ne të vdekshmëve të zakonshëm na mungonin, por kur e kuptoi nevojën për konfrontim, ajo do të shkonte pa frikë në betejë.”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Në Francë botohet libri i poetes shqiptare,Irma Kurti

(Skenderbeu.info)-Në Francë botohet libri i poetes shqiptare,Irma Kurti Poetja shqiptare...

Katër libra të vjeshtës

(Skenderbeu.info)-Katër libra të vjeshtës,,"Historia sekrete",“Fantastic Mr.Fox”,"Djemtë e Korbit","Gone Girl". Me...

Në Freiburgut po mësohet gjuha shqipe

(Skenderbeu.info) Në Freiburgut po mësohet gjuha shqipe.  Një lajm...

Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës

(Skenderbeu.info)-Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës The...

Historia e ndalimit të librave në Amerikë

(Skenderbeu.info)-Historia e ndalimit të librave në Amerikë,Shprehja e lirë...

Librat ‘të rrezikshëm’ janë tepër të fuqishëm për t’u lexuar

(Skenderbeu.info)-Librat 'të rrezikshëm' janë tepër të fuqishëm për t'u...

Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth II

(Skenderbeu.info)-Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth...
Raporto