Hetimi tronditës i gjykatës amerikane: FBI keqpërdori të dhënat 278 mijë herë

(Skenderbeu.info)-Hetimi tronditës i gjykatës amerikane: FBI keqpërdori të dhënat 278 mijë herë

Një gjykatë amerikane ka zbuluar se Byroja Federale e Hetimeve (FBI) në mënyrë të parregullt ka kërkuar informacione nga një bazë e të dhënave kombëtare të agjentëve të inteligjencës së huaj 278 mijë herë gjatë disa viteve, duke përfshirë informacione për amerikanët e dyshuar për krime, thuhet në vendimin e gjykatës.
Vendimi është dhënë nga Gjykata për Mbikëqyrjen e Shërbimeve Informative të Huaja dhe është publikuar nga Zyra e Drejtorit të Shërbimeve Informative Kombëtare (ODNI).
FBI ishte e interesuar për ndikimin e mundshëm të huaj në ngjarje të caktuara, siç janë trazirat në Kongresin amerikan më 6 janar të vitit 2021 dhe pas protestave të vitit 2020 për vrasjen e afrikano-amerikanit, George Floyd, tha gjykata.
Baza e të dhënave të inteligjencës mbledh informacione dixhitale dhe të tjera për individët, shkruan washingtonpost.
Seksioni 702 i amendamentit të vitit 2008 në Aktin e Mbikëqyrjes së Inteligjencës së Jashtme (FISA) të vitit 1978 legalizoi një program sekret përgjimi, të autorizuar nga administrata e George Bushit, duke lejuar agjencitë e inteligjencës amerikane të monitorojnë mesazhet e huaja të dërguara përmes rrjeteve amerikane, si Google.
Megjithatë, gjykata konstatoi se FBI-ja ka shkelur rregullat e FISA-s, veçanërisht gjatë hetimeve penale midis 2016 dhe 2020, sepse, siç thekson, “nuk kishte asnjë arsye racionale për të pritur të gjente prova të krimeve ose të punës së inteligjencës së huaj. Edhe pse FBI besonte se kishte një bazë për një gjë të tillë”.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati...

SHBA ka nevojë për një milion elektriçistë/ Pagat shkojnë deri në 60.000 dollarë

(Skenderbeu.info)-SHBA ka nevojë për një milion elektriçistë/ Pagat shkojnë...

Putini dëbon qindra gjermanë nga Rusia

(Skenderbeu.info)-Putini dëbon qindra gjermanë nga Rusia Në prill, Gjermania dëboi...

Biden dhe McCarthy bëjnë përparim për të hequr tavanin e borxhit

(Skenderbeu.info)-Biden dhe McCarthy bëjnë përparim për të hequr tavanin...

Rusia sulmon një spital në Ukrainë, 1 i vdekur dhe 15 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Rusia sulmon një spital në Ukrainë, 1 i vdekur...

U pushtua nga Rusia, grupi mercenar ‘Wagner’ fillon të tërhiqet nga Bahmuti

(Skenderbeu.info)-U pushtua nga Rusia, grupi mercenar ‘Wagner’ fillon të...

Droga amerikane që kthen përdoruesit në ‘zombi’ mbërrin në Europë

(Skenderbeu.info)-Droga amerikane që kthen përdoruesit në 'zombi' mbërrin në...

Brazili shpall një emergjencë gjashtëmujore pas gjetjes së disa rasteve të gripit të shpendëve

(Skenderbeu.info)-Brazili shpall një emergjencë gjashtëmujore pas gjetjes së disa...
Raporto