fbpx

Hapet arkivi online Steve Jobs

(Skenderbeu.info) “Hapet arkivi online Steve Jobs”    – Në orët e fundit Apple ka prezantuar Iphone, Apple Watch dhe pajisjet e reja teknologjike. Ok, këtë e dimë të gjithë. Por ajo që nuk dimë është se-kemi një risi- që është e lidhur me themeluesin Steve Jobs, i cili u nda nga jeta në vitin 2011. Familja dhe miqtë e themeluesit të Apple në fakt kanë shpërndarë në internert një faqe me akses falas ku mund të shikojmë materiale për jetën e tij. Quhet Arkivi i Steve Jobs. Për momentin përmbajtjet nuk janë shumë të shumta, por ata që kanë punuar në projekt tashmë kanë paralajmëruar se në muajt në vijim do të shtohen të reja.

“Me respekt për të kaluarën dhe entuziazmin për të ardhmen – lexohet në fillim të arkivit të Steve Jobs”.

Në krye të faqes kryesore të arkivit të Steve Jobs qëndron një email i shkruar nga Jobs për veten e tij më 2 shtator 2010, që në të vërtetë i është drejtuar njerëzimit. Themeluesi i Apple sigurisht që ka pasur një ndikim në jetën e miliarda njerëzve (dhe vazhdon ta bëjë këtë). Pak figura të tjera në brezin e tij kanë arritur të ndikojnë si në këtë industri ashtu edhe në zakonet e përditshme të konsumatorëve. Nga ana tjetër, sidomos pas vdekjes së tij, dolën në pah edhe anët e këqija të karakterit të tij, të treguara në librin “Steve Jobs” të Ëalter Isaacson.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022. Ditën e martë moti parashikohet me vranësira kryesisht të dendura (përjashto kthjellimet e...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë...

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin...
Raporto