Hakerët sulmojnë rrjetet e energjisë përmes serverëve të vjetër

(Skenderbeu.info) Hakerët sulmojnë rrjetet e energjisë përmes serverëve të vjetër. Serverët e vjetëruar, përfaqësojnë një problem të vërtetë për ata që janë të përfshirë në sigurinë e IT.

I synuar për të bërë shtigjet e skedarëve dhe dosjeve në përdorim të përbashkët, edhe nga përdoruesit jashtë kompanisë, ky lloj hardueri shpesh mund të shfrytëzohet për të shkelur informacionin e një organizate, sepse nuk është i mbrojtur.

Dhe kjo është ajo që Microsoft zbuloi kur analizoi një sulm të fundit që përfshinte një furnizues të energjisë elektrike në Indi, Tata Power. Divizioni i sigurisë kibernetike i gjigantit amerikan ka identifikuar një sërë kompromisesh.

Keshtu hakerët kanë kryer në nivel global, duke prekur gjithmonë të njëjtin server, Web Boa, i tërhequr në vitin 2005.

Edhe pse kanë kaluar 17 vjet, Microsoft shpjegon se ky lloj ueb serveri, i krijuar për të lejimi i aksesit në skedarë dhe aplikacione të punonjësve të autentifikuar nëpërmjet internetit, është ende i përhapur.

Gjithashtu, duke rritur rrezikun e ndërhyrjes pasi mbrojtja e saj kibernetike nuk po ec më në hap me kërcënimet.

Microsoft zbuloi një komponent “të cenueshëm” të serverit të përdorur në pranverë nga disa hakerë kinezë të mbështetur nga shteti. Dyshohet se kanë hakuar katër pajisje të ngarkuara me Web Boa për të depërtuar në disa rrjete operacionale.

Për kompaninë, rreziku i veprimeve të ngjashme, që prekin zinxhirin e furnizimit me energji dhe më gjerë, është i lartë, “për të prekur miliona organizata dhe pajisje”.

Siç thekson Microsoft, përgjigjja ndaj këtij lloji sulmi është e vështirë sepse serverët e vjetëruar nuk janë një dukuri e rrallë.

Veçanërisht për kompanitë që shërbejnë në vende të ndryshme, ku përditësimet e infrastrukturës nuk janë gjithmonë homogjene.

 

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Protestuesit me sloganet e para.

Protestuesit me sloganet e para

0
(Skenderbeu.info)-Protestuesit me sloganet e para Ka nisur grumbullimi i protestuesve në urën e madhe në...
Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bot AI ChatGPT mahnit akademikët me aftësitë e tij

(Skenderbeu.info) Bot AI ChatGPT mahnit akademikët me aftësitë e...

Teleskopi Hapësinor James Webb mahnit astronomët me imazhin e Titanit

(Skenderbeu.info) Teleskopi Hapësinor James Webb mahnit astronomët me imazhin...

Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi

(Skenderbeu.info) Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi. Sony...

Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu

(Skenderbeu.info)-Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu Pronari...

Ericsson, 5G mund të përmbajë kërkesa më të larta për energji

(Skenderbeu.info) Ericsson, 5G mund të përmbajë kërkesa më të...

Mastodon, Google zbarkon në alternativën sociale të Twitter

(Skenderbeu.info) Mastodon, Google zbarkon në alternativën sociale të Twitter....

Elon Musk punëson një haker të famshëm për të përmirësuar Twitter-in

(Skenderbeu.info)-Elon Musk punëson një haker të famshëm për të...

Teknologjia Revolucionare ofron një perspektivë të re për ciklonet

(Skenderbeu.info)-Teknologjia Revolucionare ofron një perspektivë të re për ciklonet Rrezet...
Raporto