Hakerat iraniane nuk ndalen /Publikohen patentat e mbi 1 mijë shqiptarëve

(Skenderbeu.info)-Hakerat iraniane nuk ndalen /Publikohen patentat e mbi 1 mijë shqiptarëve

Shenjestra e rradhes e hakerave iraniane të njohur ndryshe si grupi ‘Homeland Justice’ ka qene sistemi i patentave shqiptare.
 Grupi iranian, publikoi të tjera të dhëna personale të shtetasve shqiptare, ku në të njëjtën platformë si më parë. Në Telegram, depozituan një listë të 1 mijë e 81 shqiptarëve, aty ku u shfaqen të dhënat e lejeve të drejtimit.
Ky është sulmi i radhës i ‘Homeland Justice’ ndaj shtetit shqiptar. Ndërsa edhe më parë ka patur sulme të këtij niveli, ku janë publikuar të dhëna sensitive.
Hakerat iraninë, fillimisht goditen faqet qeveritare. Ku ndër to ishte edhe aplikacioni E-Albania, i cili u krijua për t’i lehtësuar punën qytetarëve shqiptarë. Po ashtu dhe për t’u krijuar atyre mundësinë që cdo kërkesë lidhur me një dokument dhe jo vetëm, ta tërheqin online.
Gjithashtu edhe sistemi policor, TIMS, u hakerua nga ‘Homeland Justice’, duke krijuar kaos në pikat e kalimit kufirtar, në rrugë ajrore, detare dhe tokësore.
Hakerat iraniane nxorën të dhëna personale të kryeministrit Edi Rama, ish drejtorit të përgjithshëm të policisë së shtetit Gledis Nano. Drejtorit aktual Muhamet Rrumbullaku, kreut të SHISH Helidon Bendo, etj. Duke u publikuar atyre emaile personale, si dhe hyrje daljet nga Shqipëria vitet e fundit.
Sulmet e iranit ndaj Shqipërisë, vijnë për shkak të strehimit të opozitës iraniane, të njohur ndryshe si muxhahedinë, në kampin Ashraf, në Manzë. Për shkak të strehimit të tyre, Shqipëria është futur në listen e vendeve jo mike me Republikën Islamike të Iranit. Për këtë arsye, qeveria shqiptare dëboi nga vendi diplomatët e ambasadës iraniane në Tiranë, si dhe të gjithë stafin e saj.
Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie në greminë, plagosen dy turistët francezë

(Skenderbeu.info)-Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie...

Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese”

(Skenderbeu.info)-Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese” Kryeministri Edi...

Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit

(Skenderbeu.info)-Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit Një makinë...

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe Shqipëri

(Skenderbeu.info)-Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe...

Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës

(Skenderbeu.info)-Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës Ekspertë nga Shqipëria...

Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës

(Skenderbeu.info)-Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës Muaji maj shënoi...

KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve

(Skenderbeu.info)-KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve Ditën e...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës

(Skenderbeu.info)-Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije...
Raporto