fbpx

Turqia: Greqia na provokon

(Skenderbeu.info)  “Turqia: Greqia na provokon” “Pavarësisht përpjekjeve tona me qëllime të mira, për fat të keq, Greqia, fqinji ynë, vazhdon ta përkeqësojë situatën me tensionin me veprime dhe provokime retorike. Ne po bëjmë çmos për ta parandaluar konfliktin,” deklaroi ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, duke akuzuar Athinën se ka hapur zjarr ditët e fundit mbi një anije tregtare të Ankarasë që po udhëtonte në Egje pranë ishullit turk Bozcaada.

“Pas këtij incidenti, politikanët grek akuzuan Turqinë për agresion. Çfarë është kjo përveç hipokrizisë?” shtoi Akar.

Muajt ​​e fundit, Ankaraja dhe Athina i janë rikthyer toneve të ashpra duke shkëmbyer akuza të ndërsjella. Sipas palës turke, Greqia ka shkelur shumë herë hapësirën ajrore turke duke rënë ndesh me traktat ndërkombëtare. Prej vitesh kekzistojnë konflikte të ashpra që ndizen herë pas here dhe shërbejnë për të acaruar më shumë situatën. Turqia pretendon se Greqi është ajo që me politikën e saj përbuz dhe nuk respekton konventat ndërkombëtare kur vjen çështja mbi Turqinë dhe popullin turk. Ankaraja zyrtare është e vendosur të mbrojë qytetarët e saj dhe të ngrej lart imazhin e vendit. ansa.it

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Vuçiç: Kosova po ndihmohet nga fuqitë e mëdha

(Skenderbeu.info) Vuçiç: Kosova po ndihmohet nga fuqitë e mëdha Liderët...

Serbi/ Aktivistët e EuroPride do të marshojnë pavarësisht ndalimeve

(Skenderbeu.info)-Serbi/ Aktivistët e EuroPride do të marshojnë pavarësisht ndalimeve Edhe...

Serbia kërkon veton ruse e kineze

(Skenderbeu.info) Serbia kërkon veton ruse e kineze Parlamenti i Serbisë...

Greqi-Maqedoni e Veriut, takim mbi krizën ekonomike

(Skenderbeu.info)  - Greqi-Maqedoni e Veriut, takim mbi krizën ekonomike Kryeministri...
Raporto