Gratë afgane protestojnë kundër njohjes ndërkombëtare të qeverisë talebane

(Skenderbeu.info)-Gratë afgane protestojnë kundër njohjes ndërkombëtare të qeverisë talebane

Gratë afgane protestuan në Kabul të shtunën për të nxitur vendet e huaja që të mos e njohin zyrtarisht qeverinë talebane përpara një samiti të Kombeve të Bashkuara (OKB), javën e ardhshme.
Që kur talibanët u rikthyen në pushtet në vitin 2021, protestuesit që shprehin kundërshtimin kundër kufizimeve të të drejtave të grave në Afganistan janë rrahur ose ndaluar dhe forcat e sigurisë kanë qëlluar në ajër për të shpërndarë disa tubime.
Por, grupe të vogla grash kanë vazhduar të organizojnë tubime sporadike.
Të shtunën, rreth 25 gra marshuan nëpër një zonë rezidenciale në kryeqytetin afgan përpara një samiti në Doha të Katarit ku OKB-ja thotë se do të diskutojë një “rrugë të qëndrueshme përpara” për Afganistanin.
“Njohja e Talibanëve – shkelje e të drejtave të grave,” brohoritën gratë gjatë marshimit, i cili zgjati jo më shumë se 10 minuta dhe kaloi pa u përplasur me forcat e sigurisë.
Thirrjet e tjera përfshinin “Populli afgan, peng i talibanëve” dhe “Ne do të luftojmë, do të vdesim, do të marrim të drejtat tona”
Asnjë shtet nuk e ka pranuar ende qeverinë si legjitime që kur talibanët u kthyen në pushtet pas një tërheqjeje nga Afganistani të forcave amerikane në vitin 2021.
Një qeverie të mëparshme talibane që sundoi nga viti 1996 deri në 2001 iu dha njohja formale vetëm nga tre shtete: Pakistani, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite.
Diplomatët, OJQ-të dhe agjencitë e ndihmës janë aktualisht thellësisht të ndarë mbi këtë çështje.
Disa besojnë se komuniteti ndërkombëtar mund t’i bindë talibanët që të kthejë të drejtat që ua ka marrë grave, duke penguar perspektivën e njohjes.
Të tjerë thonë se edhe diskutimi i saj u jep talibanëve njëfarë legjitimiteti në një kohë kur ata po i largojnë gratë nga jeta publike.
Javën e kaluar, Zëvendës Sekretarja e Përgjithshme e OKB-së, Amina Mohammed tha se në takimin e Dohas që fillon të hënën mund të diskutohen “hapat e vegjël” në rrugën drejt njohjes, megjithëse me kushte.
“Ka disa që besojnë se kjo nuk mund të ndodhë kurrë. Ka të tjerë që thonë, mirë, duhet të ndodhë,” tha Mohammed në një fjalim në Universitetin Princeton.
OKB-ja ka njoftuar se “autoritetet de facto” të Afganistanit nuk janë ftuar në konferencën e Dohas.
“Njohja nuk është një çështje,” tha të premten një zëdhënës i OKB-së.
Protestuesja Shamail Tawana Nasiri, 26 vjeç, i tha AFP-së se çdo diskutim për njohjen formale “do t’i japë talibanëve motivim”.
“Për ata prej nesh që jemi të shtypur dhe të drejtat tona janë larguar, kjo rrit shqetësimet tona”, tha ajo.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë...

Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të vdekur në pak ditë

(Skenderbeu.info)-Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të...

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes që la të vdekur 94 emigrantë

(Skenderbeu.info)-Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...
Raporto