(Skenderbeu.info) Greqi, një gomone me emigrantë mbërrin në port. Një gomone me qindra emigrantë në bord u tërhoq në portin e ishullit të Kretës pas një shpëtimi dramatik në det të hapur, i ndërlikuar nga erërat e forta, ka njoftuar roja bregdetare greke.

Azilkërkuesit “janë tërhequr në port, ata ende nuk janë zbarkuar”, tha një zëdhënëse e Rojës Bregdetare.

Roja Bregdetare kishte vlerësuar më parë se deri në 500 persona ndodheshin në anije. Operacionet e shpëtimit, të koordinuara nga autoritetet greke, u zhvilluan 18 milje detare në jug të Paleochora dhe në vend ndërhynë edhe dy anije mallrash, një cisternë dhe dy anije italiane të peshkimit. Varka më pas u tërhoq në portin e Paleochora nga një varkë peshkimi.

Gjithnjë e më shumë anije të mbipopulluara dhe të tonazhit të madh, si varkat me vela, futen në vështirësi ose mbyten në jug të Kretës ose Peloponezit për shkak të rritjes së udhëtimeve përgjatë rrugës që të çon direkt nga bregdeti turk në Itali për të shmangur shtyrjet nga Garda e Bregdetit grek.

“80% e emigrantëve që lundrojnë nga Turqia sot synojnë të mbërrijnë në Itali”, shpjegoi ministri grek i imigracionit Notis Mitarakis në një intervistë të ditëve të fundit për transmetuesin Skai. Që nga fillimi i tetorit, të paktën 60 emigrantë kanë humbur jetën si pasojë e mbytjeve të anijeve në ujërat greke.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak

(Skenderbeu.info) Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak....

Volodymyr Zelensky shpallet ‘Personi i vitit’

(Skenderbeu.info) Volodymyr Zelensky shpallet 'Personi i vitit'. Gazeta britanike...

Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës

(Skenderbeu.info) Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës....

Sulmet ruse në Ukrainën qendrore vrasin 1 person

(Skenderbeu.info) Sulmet ruse në Ukrainën qendrore vrasin 1 person....

Zelensky/ Bashkim dhe qëndrueshmëri për të mbijetuar dimrin

(Skenderbeu.info) Zelensky/ Bashkim dhe qëndrueshmëri për të mbijetuar dimrin....

Një numër i madh ukrainas për në Gjermani në javët e ardhshme

(Skenderbeu.info) Një numër i madh ukrainas për në Gjermani...

Një i arrestuar për vjedhjen e muralit të Banksy në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Një i arrestuar për vjedhjen e muralit të...

Më shumë se 500 lokalitete ukrainase pa energji

(Skenderbeu.info) Më shumë se 500 lokalitete ukrainase pa energji....
Raporto