Gmail po vjen gjithashtu me shenja blu verifikuese te përdoruesit e saj

(Skenderbeu.info)-Gmail po vjen gjithashtu me shenja blu verifikuese te përdoruesit e saj

Si duket shenjat blu verifikuese po bëhen trend në rrjetet sociale.
Gmail do të fillojë të vendosë një simbol blu pranë emrit të një dërguesi për të verifikuar identitetin e përdoruesit të atij e-mail.
Në një postim në blog, Google thotë se funksioni supozohet të ndihmojë përdoruesit të kuptojnë nëse emaili që ata kanë marrë është nga një burim legjitim apo nga një mashtrues.
Shenja e verifikuar bazohet në funksionin ekzistues të Treguesve të Markës për Identifikimin e Mesazheve (BIMI) të Gmail. Kjo kërkon që kompanitë të vërtetojnë se logoja e markës që ata përdorin si avatarin e tyre të postës elektronike supozohet t’u bëjë të ditur përdoruesve se logoja në të vërtetë u përket atyre. Kompanitë që kanë implementuar tashmë BIMI-n do të marrin automatikisht shenjën blu verifikuese.
Siç tregohet në imazhin e ofruar nga Google, duke vendosur kursorin mbi shenjën blu thuhet se “dërguesi i këtij emaili është i verifikuar”, se zotëron domenin dhe imazhin e profilit që po përdorin për të dërguar emailin.
Google vë në dukje se vërtetimi i emailit mund t’i ndihmojë përdoruesit dhe sistemet e sigurisë të “identifikojnë dhe ndalojnë mesazhet e padëshiruara”, duke lejuar gjithashtu dërguesit të “shfrytezojnë besimin e markës së tyre”.
Rrëmuja e shenjave verifikuese në Twitter ka qenë temë kohët e fundit, por të gjithë nga Tinder tek Pinterest në YouTube kanë disa versione të ikonës dhe së fundmi, Meta filloi një verifikim testimi me pagesë për llogaritë në Facebook dhe Instagram.
Shtimi i një shenje më të dukshme nga Google mund t’i ndihmojë përdoruesit të identifikojnë shpejt dërguesit e ligjshëm, veçanërisht nëse nuk e dinë se çfarë do të thotë logoja e miratuar nga BIMI e përfshirë në një email ose nëse është e ligjshme.
Tirana
light rain
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
1kmh
0 %
Sun
20 °
Mon
26 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aston Martin prezantoi DB12

(Skenderbeu.info)-Aston Martin prezantoi DB12 Pasardhësi i modelit GT të Aston...

”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së në Windows

(Skenderbeu.info)-”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së...

Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë...

BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë e linjës së verës 2023

(Skenderbeu.info)-BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë...

Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira

(Skenderbeu.info)-Probleme të reja për Twitter: Rishfaqen mesazhet e fshira Disa...

WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin e mesazheve

(Skenderbeu.info)-WhatsApp së shpejti do të lançojë veçorinë për editimin...

Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të ligjit të BE-së

(Skenderbeu.info)-Meta gjobitet me 1,2 miliardë euro për shkelje të...

Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite

(Skenderbeu.info)-Rimac Nevera theu 23 rekorde brenda një dite Rimac Nevera...
Raporto