(Skenderbeu.info) Charlize Theron, “Gjuha afrikane e padobishme”. Charlize Theron ka tërhequr kritika nga një parti e vogël e krahut të djathtë të Afrikës së Jugut dhe nga përdoruesit e Twitter për tallje që gjuha afrikane, gjuha e pasardhësve holandezë të Afrikës së Jugut, po “vdes” dhe “po perdoret me pak”, shkruan BBC.

Ka ende rreth 44 njerëz që e flasin atë, është padyshim një gjuhë që vdes. Nuk është një gjuhë shumë e dobishme,” qeshi ish-modelja afrikano-amerikane dhe tani aktorja dhe producentja e filmit në podkastin “SmartLess” të së hënës të organizuar nga aktorë të Hollivudit. .

Edhe pse banore në SHBA, 47-vjeçarja Afrikaner ka lindur në Benoni, pranë Johanesburgut dhe kujton se nuk mund të fliste mirë anglisht përpara se të mbërrinte në SHBA në moshën 19-vjeçare.
Charlize Theron mund të jetë një aktore e shquar, por ajo është e keqinformuar në gjuhën e saj amtare,” tha partia afrikaner Freedom Front Plus në një deklaratë duke ofruar statistika të detajuara.

Afrika e Jugut, me një popullsi prej gati 60 milionë banorësh, ka njëmbëdhjetë gjuhë zyrtare dhe gjuha afrikane është gjuha e tretë më e folur (12.2%) pas zulu (25.6%) dhe xhosa (14.8%).

Gjithashtu dikush ne Twitter ka pohuar se “Përdorimi i afrikanes në përgjithësi është rritur”. Ju jeni duke mos respektuar njerëzit që flasin afrikanisht dhe familjen tuaj,” postoi një tjetër.
Tridhjetë vjet pas përfundimit të Aparteidit, çështja e gjuhës është ende një çështje e ndjeshme në Afrikën e Jugut dhe shpesh ngjall polemika, veçanërisht në fushën e arsimit. Në vitin 2020, një vendim i diskutueshëm i një prej universiteteve më të mëdha të vendit, Universiteti i Afrikës së Jugut (Unisa), për të shfuqizuar gjuhën e pasardhësve të kolonëve holandezë u rrëzua më vonë nga gjykatat.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sharon Stone/ puna e saj bamirëse kundër SIDA-s “shkatërroi” karrierën e saj

(Skenderbeu.info) Sharon Stone/ puna e saj bamirëse kundër SIDA-s...

Olta Beqiri sqaron të vërtetën për lidhjen me Butrint Imerin

(Skenderbeu.info) Olta Beqiri sqaron të vërtetën për lidhjen me...

Angelina Jolie kritikon padinë ‘joserioze’ të Brad Pitt

(Skenderbeu.info) Angelina Jolie kritikon padinë 'joserioze' të Brad Pitt....

Miss Bolivia humbet titullin pasi tallet me fizikun e rivaleve

(Skenderbeu.info) Miss Bolivia humbet titullin pasi tallet me fizikun...

Princesha Kate në gala me fustan me qira

(Skenderbeu.info) Princesha Kate në gala me fustan me qira....

Chris Hemsworth po largohet nga aktrimi

(Skenderbeu.info) Chris Hemsworth po largohet nga aktrimi. Gjatë episodit...

Joe Pesci thotë se kishte dhimbje “serioze” në filmat “Home Alone”

(Skenderbeu.info) Joe Pesci thotë se kishte dhimbje "serioze" në...

Kim Kardashian dhe Kanye West arrijnë marrëveshje për divorc

(Skenderbeu.info) Kim Kardashian dhe Kanye West arrijnë marrëveshje për...
Raporto