fbpx

Pse Gjermania duhet të dërgojë tanke në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Pse Gjermania duhet të dërgojë tanke në Ukrainë

Msn

Kundërofensiva e suksesshme e krainës kundër forcave ruse ka ringjallur debatin rreth dërgesave me tanke. A është koha që Perëndimi të rimendojë zgjedhjet e tij? Është sigurisht koha për një vendim të shpejtë, thotë Miodrag Soric.Trupat ruse u befasuan nga suksesi i fundit i ushtrisë ukrainase në Ukrainën lindore — por kështu ishte edhe Perëndimi, duke përfshirë qeverinë gjermane, e cila mezi priste që forcat ukrainase të përparonin kaq shpejt.
Superfuqia e supozuar ushtarake Rusia, me mundësitë e saj të pafundme të furnizimit me armë, tanke dhe aeroplanë luftarakë, u përball me forcat ukrainase që për muaj të tërë janë lutur çdo ditë për armë nga Perëndimi për t’i lejuar ata të vazhdojnë të luftojnë.
Momenti në fushën e betejës
Tani, edhe një herë dhe me një njoftim të shkurtër, qeverisë gjermane i kërkohet të dërgojë tanke moderne Leopard 2 në Ukrainë. Kievi dëshiron të përdorë vrullin në fushën e betejës dhe të mposhtë sulmuesit rusë sa më shumë që të jetë e mundur. Fitimet e mëtejshme territoriale do të ishin një mjet i rëndësishëm pazaresh në negociatat me Moskën për një armëpushim të mundshëm.
Tanke moderne për Kievin, menjëherë? Siç ka bërë kaq shpesh muajt e fundit kur ishte fjala për furnizimin me armë në Ukrainë, qeveria gjermane është në mëdyshje. Berlini duket i grisur. Anëtarët e qeverisë premtojnë se Gjermania do të qëndrojë në krah të Ukrainës pa asnjë nëse, por apo dhe. Këta politikanë të njëjtë nuk pranojnë kur u kërkohet të deklarojnë qartë nëse Gjermania duhet të furnizojë apo jo tanket Leopard 2. Shpesh ka një hendek të madh midis retorikës dhe veprimit praktik.
Partnerët e koalicionit gjerman në mosmarrëveshje
Është e vërtetë që kancelarja dhe Partia Social Demokratike (SPD) në veçanti po mbajnë një profil të ulët, ndërsa Demokratët e Lirë (FDP) dhe të Gjelbrit janë në favor të furnizimit të Ukrainës me armë të rënda, duke përfshirë tanke moderne perëndimore. Kyiv ka pak simpati për mosmarrëveshjen brenda qeverisë së koalicionit gjerman — ai ka nevojë për mbështetje tani sepse pasuritë në fushën e betejës mund të kthehen shpejt. Nëse tanket gjermane do të kenë të njëjtin efekt parandalues ​​ndaj agresorëve të Rusisë brenda disa muajsh, siç do të kishin në javët në vijim, është supozimi i kujtdo.
Edhe një herë, kancelari gjerman Olaf Scholz është duke thënë se ai së pari dëshiron të koordinojë shpërndarjen e tankeve Leopard 2 në veçanti me SHBA-në, Francën dhe Britaninë e Madhe dhe së dyti, pavarësisht dërgesave të armëve në Kiev, ai nuk dëshiron të thyejë plotësisht. jashtë bisedimeve me Kremlinin. Së treti, kreu i qeverisë gjermane ka frikë se presidenti rus Vladimir Putin mund të përdorë armë taktike bërthamore për të parandaluar një humbje të afërt ushtarake. Perëndimi do të donte të shihte përfundimin e konfliktit me një zgjidhje politike me të cilën të gjitha palët, përfshirë Moskën, mund të jetojnë.
Mundësi për Perëndimin
Rrallëherë luftërat rezultojnë ashtu siç e imagjinojnë politikanët, një mësim që Presidenti rus Putin e ka nxjerrë në rrugë të vështirë muajt e fundit. Në shkurt ai mendoi se i ashtuquajturi “operacion special” i tij do të zgjaste disa ditë, në rastin më të mirë javë, duke i dhënë atij një fitore dërrmuese. Rezulton se ai vështirë se mund t’i kishte treguar më mirë botës paaftësinë ushtarake dhe moralin e dobët të trupave ruse.
Një disfatë ushtarake do të kërcënonte fuqinë e tij. Ky është një mundësi për Perëndimin, jo një kërcënim. Putini nuk priret të ndërmarrë veprime të paarsyeshme. Ai i respekton kundërshtarët vetëm kur ata i rezistojnë me forcë. Ai e shfrytëzon dobësinë, duke përfshirë përçarjen në Perëndim, në avantazhin e tij.
Kështu që aleatët perëndimorë nuk kanë javë për të rënë dakord për dërgimin e tankeve moderne në Ukrainë. Ata duhet të lëvizin shpejt, brenda pak ditësh. Një vendim i tillë, një tjetër demonstrim i unitetit në Perëndim, do të rriste ndjeshëm vullnetin e Putinit për negociata serioze.
Lufta me NATO-n do të ishte e rrezikshme
Gjithashtu, Perëndimi nuk duhet të ketë frikë nga përdorimi i armëve bërthamore. Këto janë gjeste kërcënuese të Kremlinit, më shumë retorikë se çdo gjë tjetër.
Çdo përdorim i armëve bërthamore do të përshpejtonte fundin e Putinit. Kina, aleati i tij më i rëndësishëm, do të largohej thjesht për shkak të pasojave ekonomike. E njëjta gjë është e vërtetë për popullin rus. Ata duan të vazhdojnë të besojnë në premtimin e Putinit për një “operacion special” të kufizuar që ka pak ndikim në jetën e tyre të përditshme. Sondazhet tregojnë se rusët nuk i frikësohen asgjë më shumë se një konfrontimi ushtarak me NATO-n. Dhe kjo vështirë se mund të përjashtohej nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve të klasifikuara

(Skenderbeu.info)-Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve...

Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

(Skenderbeu.info)-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...
Raporto