Gjermania do t’i ndryshojë ligjet për emigracionin për të reduktuar mungesën e profesionistëve

(Skenderbeu.info)-Gjermania do t’i ndryshojë ligjet për emigracionin për të reduktuar mungesën e profesionistëve

Gjermania do të krijojë një nga “regjimet më moderne të emigracionit në Europë”, për të trajtuar një mungesë të përkeqësuar të profesionistëve, që rrezikon të bëhet një “frenim i vërtetë për rritjen ekonomike”, ka thënë Ministri i Punës i vendit.
Legjislacioni që pritet të miratohet nga Bundestagu në javët në vijim, do ta bëjë shumë më të lehtë për punëtorët e huaj të sigurojnë punë në Gjermani, duke hequr shumë nga pengesat rregullatore për emigracionin.
Por, disa grupe biznesi thonë se kjo nuk shkon aq larg sa duhet.
“Është shumë burokratike. Kërkesat për njohjen e gjermanishtes, për shembull, janë të tepërta”, tha Thilo Brodtmann nga VDMA, një organ tregtar i industrisë së makinerive.
Në javët e fundit, mungesat e fuqisë punëtore pothuajse kanë zëvendësuar pengesat e zinxhirit të furnizimit, si kufizimi kryesor në prodhim, për shumë kompani në të gjithë Europën, dhe veçanërisht në Gjermani.
Mungesa e punëtorëve po kufizon prodhimin në 42 për qind të kompanive të shërbimeve gjermane, 34 për qind të grupeve të saj industriale dhe 30 për qind të kompanive të ndërtimit.
Një studim i Institutit Ekonomik zbuloi se numri i vendeve të lira të punës në Gjermani, për të cilat nuk mund të gjendej asnjë person i papunë i kualifikuar, arriti në 630 mijë rekord në vitin nga 280 për qind që ishte më 2021.
Ekspertët mendojnë se mungesa e aftësive ka kontribuar gjithashtu në valën e fundit të grevave, që ka paralizuar rrjetin hekurudhor të Gjermanisë dhe ka mbyllur disa nga aeroportet e saj më të mëdha.
Ligji i ri i qeverisë për Emigracionin, do t’i lejojë njerëzit të shkojnë në Gjermani për punë edhe pa një kualifikim profesional gjerman.
Gjermania do të prezantojë gjithashtu “Kartën e Mundësive” që lejon njerëzit të fitojnë pikë bazuar në formimin dhe përvojën e tyre profesionale, nëse kanë lidhje me vendin e punës, flasin gjermanisht dhe janë më të rinj se 35-vjeç.
Një projekt-ligj tjetër, që do të dorëzohet së shpejti në Bundestag, do ta bënte shumë më të lehtë për të huajt marrjen e nënshtetësisë gjermane dhe do t’i lejonte ata të mbajnë pasaporta të tjera përveç asaj gjermane – aktualisht e pamundur për shtetasit jashtë BE-së.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati...

SHBA ka nevojë për një milion elektriçistë/ Pagat shkojnë deri në 60.000 dollarë

(Skenderbeu.info)-SHBA ka nevojë për një milion elektriçistë/ Pagat shkojnë...

Putini dëbon qindra gjermanë nga Rusia

(Skenderbeu.info)-Putini dëbon qindra gjermanë nga Rusia Në prill, Gjermania dëboi...

Biden dhe McCarthy bëjnë përparim për të hequr tavanin e borxhit

(Skenderbeu.info)-Biden dhe McCarthy bëjnë përparim për të hequr tavanin...

Rusia sulmon një spital në Ukrainë, 1 i vdekur dhe 15 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Rusia sulmon një spital në Ukrainë, 1 i vdekur...

U pushtua nga Rusia, grupi mercenar ‘Wagner’ fillon të tërhiqet nga Bahmuti

(Skenderbeu.info)-U pushtua nga Rusia, grupi mercenar ‘Wagner’ fillon të...

Droga amerikane që kthen përdoruesit në ‘zombi’ mbërrin në Europë

(Skenderbeu.info)-Droga amerikane që kthen përdoruesit në 'zombi' mbërrin në...

Brazili shpall një emergjencë gjashtëmujore pas gjetjes së disa rasteve të gripit të shpendëve

(Skenderbeu.info)-Brazili shpall një emergjencë gjashtëmujore pas gjetjes së disa...
Raporto