fbpx

Gjashtë lloje të vetë-kujdesit – Ja se si të praktikoni secilin

(Skenderbeu.info)-Gjashtë lloje të vetë-kujdesit – Ja se si të praktikoni secilin

Shtatori është muaji i ndërgjegjësimit për vetë-kujdes. Duhet marre parasysh të gjitha mënyrat e tjera se si mund t’i tregoni vetes pak dashuri çdo ditë.

Sipas farmacistes dhe strateges të vetë-kujdesit Alisha Reed, PharmD, ekzistojnë gjashtë lloje të vetë-kujdesit dhe vetëm njëri prej tyre përfshin një ditë spa. “Shumica e njerëzve mendojnë se kujdesi për veten duhet të jetë një ditë spa, masazh apo manikyr, por ka disa lloje të vetë-kujdesit”, tha Reed për Blavity.

Si farmaciste, më pëlqen shumë t’u bëj të ditur pacientëve të mi se vetë-kujdesi është me të vërtetë kujdes proaktiv. Është duke marrë hapa për të menaxhuar dhe ruajtur shëndetin tuaj, dhe jo vetëm shëndetin fizik, por shëndetin mendor dhe shpirtëror. Pra, këto janë gjëra që mund të bëni për të ruajtur shëndetin tuaj të përgjithshëm.”

Fizike: Është më shumë sesa thjesht stërvitje Ndërsa vetë-kujdesi fizik me të vërtetë fokusohet në trup, nuk është vetëm ushtrimi.

Me të vërtetë mund të jetë vetëm akti i sigurimit që lëkura juaj të jetë e shëndetshme.” Një shembull tjetër i vetë-kujdesit fizik është gjumi i mjaftueshëm.. E di që është e vështirë për njerëzit, por ky është një shembull i vetëkujdesit fizik.”

Gjashtë lloje të vetë-kujdesit - Ja se si të praktikoni secilin -
foto ilustruese

Mendore: Të dielën e kujdesit për veten, por sidoqoftë si çdo ditë Vetëkujdesi me të vërtetë zuri në qendër të vëmendjes mes pandemisë COVID-19. Sipas Reed, është bërë një fjalë kryesore për shkak të pandemisë. Ndërsa frazat si e diela e kujdesit për veten janë në këto ditë, kujdesi për veten është një gjë e përditshme.

“Vetëkujdesja mendore është duke stimuluar trurin tuaj, kështu që përfshin aktivitete të tilla si leximi i një libri, bërja e fjalëkryqeve, shkuarja në galeri arti, shkuarja në shfaqje, bërja e të gjitha atyre gjërave që angazhojnë dhe stimulojnë mendjen tuaj.” Ushtrimet njohëse gjithashtu ruajnë kujtesën tuaj.

Emocionale: Të qeshësh dhe të qash janë thelbësore Shprehja e emocioneve tuaja është thelbësore për mirëqenien tuaj të përgjithshme. “Shumica e njerëzve mendojnë se kjo do të thotë të shkosh te një terapist,” tha Reed. “Ndërsa kjo është në të vërtetë një nga mënyrat për të praktikuar vetë-kujdesin emocional, ka të bëjë gjithashtu me kontrollin me veten dhe ndjenjat tuaja.”

Ajo sugjeron të bëni një listë mirënjohjeje në mënyrë që të kuptoni se për çfarë jeni mirënjohës, gjë që ju lejon të prekni emocionet tuaja.

Sociale: Shijoni marrëdhëniet që ju ushqejnë Vetëkujdesi social përfshin marrëdhënie pozitive dhe miqësi.

“Kujdesi për veten shoqërore do të ishte shkuarja në mëngjes ose darkë ose festa, ngjarje sociale rreth njerëzve që janë të mirë për shpirtin dhe shpirtin tuaj,” tha Reed. “Për shkak të pandemisë, ne kemi humbur shumë nga aksesi ynë social sepse nuk ishim në gjendje të mblidheshim. Vetëkujdesi social është thjesht të jesh rreth familjes, miqve, kolegëve.

Praktike: Bëni gjëra që jua bëjnë jetën më të lehtë Çdo gjë që e bën ditën tuaj të ecë pak më të qetë mund të përfshihet në kategorinë praktike të vetëkujdesit. “Kujdesi praktik për veten është të bësh ato gjëra që e bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe më pak stresuese,” tha Reed. “Pra, kur keni kujdes praktik për veten, mendoni për organizimin, për të pasur një planifikues dhe për të planifikuar ditën, javën tuaj ose krijimin e një buxheti, qoftë financa apo menaxhimi i kohës.

Kujdesi për veten çdo ditë: Bëjeni veten prioritet, ka shumë mënyra falas për t’u kujdesur për veten. “Ju mund të luani një turist në qytetin tuaj,” tha ajo. “Mund të bëni një shëtitje 15 minuta gjumë me energji. Të pish vetëm një gotë çaj ose kafe është kujdes për veten. Ka shumë gjëra që ne mund të bëjmë. Dhe kjo është arsyeja pse ai kthehet në përfshirjen e kujdesit për veten në jetën tuaj të përditshme. Ka gjëra që mund t’i bësh dhe që nuk kushtojnë asgjë – thjesht ta bësh veten një prioritet është vetëkujdesi në vetvete.”

Ka rreziqe për të mos i dhënë përparësi vetes, tha Reed. “Stresi përkeqëson shumë gjendje shëndetësore,” tha ajo. “Njerëzit janë në një rrezik më të madh për kushte të caktuara shëndetësore për shkak të shëndetit të pakontrolluar, kështu që ka një ndikim më të madh nga sa e kuptojnë njerëzit. Gjeni kohë për veten tuaj – merrni një pushim përpara se diçka t’ju bëjë të pushoni.”

 

 

1 KOMENT

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...
Protesta ne Rusi

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

0
(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan 799 protestues janë arrestuar në Rusi pas arrestimeve gjatë protestave kundër mobilizimit të shpallur nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Johnny Depp në lidhje me avokaten Joelle Rich

(Skenderbeu.info)-Johnny Depp është në lidhje me avokaten Joelle Rich Aktori...

Rita Ora konfirmon martesen me Taika Waititi

(Skenderbeu.info)-Rita Ora konfirmon martesen me Taika Waititi ku frymezimin...

Popujt më inteligjentë në botë, ku renditen shqiptarët?

(Skenderbeu.info) Popujt më inteligjentë në botë Për disa dekada, Koeficienti...

Tre yjet e Hollivudit ribashkohen për filmin e ri të Ocean-it

(Skenderbeu.info)-Tre yjet e Hollivudit ribashkohen për filmin e ri...

Mbretëresha Camilla reflekton në “pozicionin e vështirë” të Mbretëreshës Elizabeth II

(Skenderbeu.info)-Mbretëresha Camilla reflekton në "pozicionin e vështirë" të Mbretëreshës...

Cardi B;Reperja pranon akuzat  për sulm në klub

(Skenderbeu.info)-Cardi B: Reperja pranon akuzat  për sulm në klub Cardi...

Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a është një postim në Instagram shkaku?

(Skenderbeu.info)-Reperi PNB Rock u qëllua për vdekje, por a...
Raporto