(Skenderbeu.info)-GITEX zbulon makina fluturuese, qen robotë dhe taksi pa shofer

Makina fluturuese dhe qen robotë, takime metaverse dhe taksi, por pa shoferë, janë vetëm disa nga teknologjitë që u shfaqën në GITEX (Ekspozita e Teknologjisë së Informacionit ) në Dubai.
Tani në vitin e tij të 42-të, GITEX është rritur nga një ekspozitë me interes të veçantë në ekspozitën më të madhe në botë të këtij lloji, duke pritur 5000 kompani nga 90 vende.
Omar Al Olama, Ministër i Shtetit për Inteligjencën Artificiale, Ekonominë Dixhitale dhe Sistemin e Punës në distancë tha për Euronews, “GITEX është i vetmi vend në tokë ku mund të shkoni për të parë kompani nga e gjithë bota që grumbullohen për të shfaqur teknologjinë, risitë. Ky progres është shfaqja më e madhe e teknologjisë në botë sot. Dhe me të vërtetë është një testament për atë që Emiratet e Bashkuara Arabe dhe atë që Dubai është në gjendje të bëjë kur merr një sektor dhe fokusohet në. Ne jemi të fokusuar shumë në teknologji dhe po shohim që kompanitë në mbarë botën po besojnë në këtë dhe po vijnë të sjellin risitë e tyre këtu për të eksploruar fillimisht tregje të reja, por në të njëjtën kohë për të tentuar të depërtojnë edhe në tregun e Emirateve të Bashkuara Arabe. ”

Ky shfaqje teknologjike është një fokus në të ardhmen dhe këtë vit pati një shtytje në metaverse. Fondacioni TRMW është i vendosur në Luksemburg dhe ka lançuar produktin e tij ‘ROOM’ në GITEX. Është një shërbim i ri video që krijon thirrje në stilin Zoom me një ndryshim 3D të lojërave video. Nuk ka nevojë të shkarkoni një aplikacion pasi funksionon në një shfletues.
Stefanie Palomino, Menaxhere e Përgjithshme dhe Zyrtare Shef i Produkteve, ROOM tha: “ROOM është mënyra më e gjallë për të komunikuar me njerëzit në internet. Pra, ajo që ne po luftojmë në thelb është tema e lodhjes së videokonferencave, dhe kështu njerëzit kënaqen sërish, të jenë së bashku në hapësirën dixhitale.”
Një tjetër pjesë e teknologjisë me faktorin wow ishte prototipi kinez Xpeng X2. Kjo makinë fluturuese futuriste është bërë nga fibra karboni dhe mund të transportojë dy pasagjerë duke emetuar zero dioksid karboni. Duke qenë se është projektuar duke pasur parasysh lartësinë e ulët, qyteti do të jetë shtëpia e tij, me një shpejtësi maksimale fluturimi prej 130 kilometrash në orë.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Alarm hacker, sulme ruse në faqet e institucioneve italiane

(Skenderbeu.info) Alarm hacker, sulme ruse në faqet e institucioneve...

Reed Hastings ka dhënë një sugjerim rreth reklamave të Netflix

(Skenderbeu.info) Reed Hastings ka dhënë një sugjerim rreth reklamave...

Google siguron mesazhet në bisedat në grup

(Skenderbeu.info) Google siguron mesazhet në bisedat në grup. Google...

Metaverse, sistemi operativ i Apple do të quhet “xrOs”

(Skenderbeu.info) Metaverse, sistemi operativ i Apple do të quhet...

Zbulohet data kur nisën saktësisht sulmet kibernetike

(Skenderbeu.info)-Zbulohet data kur nisën saktësisht sulmet kibernetike nga Irani...

Hakerët, 93% e kompanive financiare italiane janë prekur

(Skenderbeu.info) Hakerët, 93% e kompanive financiare italiane janë prekur....

BE lëshon dronët 2.0, me përdorim deri në vitin 2030

(Skenderbeu.info) BE lëshon dronët 2.0, me përdorim deri në...

Nga Google në Ibm, diploma nuk është më thelbësore për pozicionet kryesore

(Skenderbeu.info) Nga Google në Ibm, diploma nuk është më...
Raporto