(Skenderbeu.info)- George Weah krenar: Shënon i biri Thimoty në ndeshjen e parë të ShBA-ve ndaj Uellsit.

SHBA dhe Uellsi jane duke zhvilluar ndeshjen e tyre të parë sonte në Kupen e Botes që zhvillohet në Katar. Një sfidë me ritme të shpejta dhe raste e dyluftime. Amerika është duke luajtur më mirë dhe ka gjetur edhe golin pas 36 minutash loje. Ai që ka shënuar ka qenë sulmuesi i talentuar Weah, djali i legjendës…

I rritur në sektorët e të rinjve të New York Red Bulls dhe Paris Saint-Germain. Më 3 korrik 2017 ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me klubin francez. Ai debutoi në ekipin e parë më 3 mars 2018, në ndeshjen e ligës të fituar kundër Troyes.

Më 4 gusht 2018 ai ishte ndër golashënuesit në finalen e Superkupës së Francës në Shenzen në ndeshjen e fituar nga PSG 4-0 kundër Monakos, ndërsa më 12 gusht në vijim, në ditën e parë të kampionatit, ai shënoi golin e tij të parë në Liga 1. Më 7 janar 2019 u zyrtarizua kalimi i tij i huazuar te Celtic dhe në qershor 2019 ai u transferua te Lille.

Sulmues shumë i shpejtë dhe i fortë fizikisht. I disiplinuar taktikisht, për shkak të karakteristikave të tij ai është krahasuar me babain e tij George Weah, qe në Evropë ka veshur fanellat e Monacos, Paris Saint-Germain, Milan, Chelsea, Manchester City dhe Olympique Marseille. Ndërkombëtarisht, ai përfaqësoi kombëtaren e Liberisë. Ai u tërhoq nga aktiviteti konkurrues në moshën 36 vjeçare, në vitin 2002.

Weah iu bashkua Milan në 1995, me të cilin fitoi menjëherë ligën italiane nën drejtimin e Fabio Capello-s. Ai luajti përkrah Roberto Baggio dhe Dejan Savićević në sulmin e Milanit. Weah do të përfundonte sezonin si golashënuesi më i mirë i Milanit.

Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Portugali, Ronaldo: “Një grup shumë i bashkuar për t’u thyer nga forcat e jashtme”

(Skenderbeu.info)-Portugali, Ronaldo: "Një grup shumë i bashkuar për t'u...

Shfaqje Neymar-Messi-Mbappé: Në Katar është botërori i PSG

(Skenderbeu.info)-Shfaqje Neymar-Messi-Mbappé: Në Katar është botërori i PSG. Braziliani është...

NBA: Fontecchio super, 18 pikë dhe shtypje ko Warriors

(Skenderbeu.info)-NBA: Fontecchio super, 18 pikë dhe shtypje ko Warriors....

Zverev mund Thiem dhe përshëndetja është e veçantë

(Skenderbeu.info)-Zverev mund Thiem dhe përshëndetja është e veçantë. Në Arabinë...

Kupa e Botës: Scaloni: “Holanda e ekuilibruar”

(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës: Scaloni: "Holanda e ekuilibruar, shpresoj të...

Spektakël dhe dramë deri në fund, Tirana mund Vllazninë

(Skenderbeu.info)-Spektakël dhe dramë deri në fund, Tirana mund Vllazninë...

Ducati, të gjithë gati në Bolonja për festën e madhe

(Skenderbeu.info)-Ducati, të gjithë gati në Bolonja për festën e...

Eto’o: Prapa skenave të sulmit të Eto’o ndaj youtuberit

(Skenderbeu.info)-Eto'o: Prapa skenave të sulmit të Eto'o ndaj youtuberit....
Raporto