(Skenderbeu.info) Gjendet i vdekur gazetari i zhdukur nga Kameruni.

Trupi i gjymtuar i një gazetari kamerunian u gjet jashtë kryeqytetit pesë ditë pasi ai u zhduk. Ai thuhet se kishte diskutuar në emisionin e tij në radio një rast përvetësimi që përfshinte një individ me lidhje me qeverinë.

Martinez Zogo ishte drejtor menaxhues i stacionit radiofonik Amplitude FM në pronësi private dhe drejtues i programit të tij të përditshëm popullor Embouteillage.

Ai u zhduk të martën e kaluar kur makina e tij e dëmtuar rëndë u gjet jashtë një stacioni policie në një periferi pranë kryeqytetit të Kamerunit, Yaounde.

Kryeredaktori i Amplitude FM, Charly Tchouemou, tha se ai identifikoi trupin e Zogos në Egobo, në veri të Yaounde.

Mbikëqyrësi i medias Reporters Without Borders (RSF) tha se oficerët e policisë në stacionin Nkol-Nkondi dëgjuan një zhurmë të madhe jashtë të martën në mbrëmje. Kur dolën për të hetuar, gjetën makinën e zbrazët të Zogos të përplasur në portën e jashtme të stacionit.

Një makinë e zezë u pa duke u larguar, gjë që bëri që oficeri të konkludonte se gazetari ishte rrëmbyer.

RSF tha se Zogo kohët e fundit po diskutonte në emisionin e tij një rast përvetësimi që dyshohet se përfshin një biznesmen të pasur, i cili është i afërt me një anëtar të qeverisë së Kamerunit.

Kushtet e gazetarëve në Kamerun
Liritë e medias në Kamerun përballen me kërcënime të vazhdueshme nga qeveria autoritare.

Në vitin 2015, një reporter i Radio France International u burgos për dy vjet me akuza për terrorizëm që grupet e të drejtave të njeriut thanë se ishin mashtrim.

Një tjetër gazetar dhe kritik i hapur i qeverisë, Paul Chouta, u sulmua dy herë në raste të veçanta dhe u burgos për gati dy vjet me akuza që besohet të jenë të motivuara politikisht.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto