Austria thotë se varësia e saj nga furnizimet me gaz rus po zvogëlohet

(Skenderbeu.info) Austria thotë se varësia e saj nga furnizimet me gaz rus po zvogëlohet. Austria ka reduktuar me sukses varësinë e saj nga furnizimet e gazit nga Rusia, tha të hënën ministri i veprimit për klimën e vendit në Twitter.

Pjesa e Rusisë në furnizimet totale të gazit në Austri ra nga 79% në shkurt në 21% në shtator, tha Leonore Gewessler.

Unë do të doja të falënderoja të gjithë ata që kanë ndihmuar, furnizuesit e energjisë që kanë punuar për të gjetur vende të reja furnizimi dhe të gjithë njerëzit që kanë mundur të kursejnë energji në shtëpi,” tha ajo.

Një gjë është e qartë: ende nuk kemi arritur në fund të rrugës. Ne do të jemi vërtet të lirë vetëm kur të mund të bëjmë plotësisht pa gazin rus. Ne po punojmë për këtë çdo ditë me shpejtësi të plotë.”

Ministria Austriake për Veprimin për Klimën postoi një grafik në Twitter që tregonte se importet nga burime të tjera ishin rritur në përputhje me rrethanat. Norvegjia është tani një furnizues kryesor alternativ i gazit, tha ai.

Rrugët alternative: Ndërsa vetëm rreth një e treta e vëllimeve të furnizuara më parë mbërrijnë në Austri nëpërmjet rrugës së Ukrainës nga Rusia, importet e gazit nga Gjermania janë aktualisht në një nivel rekord,” shkroi ministria në Twitter.

Rezervat austriake të gazit tani janë mbushur me kapacitet 95.53%, shtoi ai.

Shumë ekonomi europiane kanë punuar për të reduktuar varësinë e tyre nga importet ruse të karburantit që kur Moska pushtoi Ukrainën.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të ‘suksesshëm’ 6-mujor

(Skenderbeu.info) Astronautët kinezë rikthehen në tokë pas misionit të...

Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako me ‘sy kafshësh’

(Skenderbeu.info) Ambasada ukrainase në Spanjë mori sërish një pako...

Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet ruse

(Skenderbeu.info) Mijëra foka janë gjetur të ngordhura në brigjet...

Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga Gaza

(Skenderbeu.info) Izraeli godet Hamasin pas lëshimit të raketës nga...

Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19 të plagosur

(Skenderbeu.info) Përplasja e autobusit me tramvajin në Stamboll, 19...

Sistemi anti-drone i Elettronica që Italia ndoshta do të dërgojë në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Sistemi anti-drone i Elettronica që Italia ndoshta do...

Brazili ka zgjedhur Centauro II nga konsorciumi Iveco-Oto Melara

(Skenderbeu.info) Brazili ka zgjedhur Centauro II nga konsorciumi Iveco-Oto...

Shfuqizohet policia morale e Iranit

(Skenderbeu.info) Shfuqizohet policia morale e Iranit. Irani ka hequr...
Raporto