(Skenderbeu.info)-Fuqia e një përqafimi ju bën të lumtur dhe largon frikën

Zvogëlon stresin dhe shqetësimin që lidhet me çdo procedurë të dhimbshme, mbron zemrën, ju bën të lumtur dhe largon frikën dhe ankthet.
E gjithë kjo përmban fuqinë e një përqafimi, një gjest sa i thjeshtë aq edhe i rëndësishëm. Me rastin e Ditës Botërore të Përqafimit, ka shumë përfitime të eksploruara duke shqyrtuar literaturën shkencore.
Kur një mik ose anëtar i familjes po merret me diçka të dëmshme ose të pakëndshme në jetën e tyre, përqafoje atë. Ky është mesazhi i parë që vjen nga faqja e internetit Healthline, e cila citon rezultatet e një studimi të Universitetit të Kalifornisë në Los Anxhelos të botuar në vitin 2012 në revistën Psychosomatic Medicine sipas të cilit dhënia e mbështetjes për një person tjetër përmes një prekjeje ose përqafimi të tij. mund të zvogëlojë stresin ose shqetësimin që lidhet, për shembull, me procedurat mjekësore.
Përfitimet janë si për ata që ngushëllohen ashtu edhe për ata që ofrojnë rehati.
Pra, përqafimi është i mirë për zemrën. Mbajtja e duarve dhe përqafimi i njëri-tjetrit redukton presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, sipas një studimi të botuar në vitin 2010 në revistën Behavioral Medicine. Dhe ndërsa përqafimet mund të na bëjnë më të lumtur, për shkak të çlirimit të një kimikati të quajtur oksitocinë që lidhet me lumturinë dhe reduktimin e hormonit të stresit, norepinefrinës, ato gjithashtu ndihmojnë në largimin e frikës.
Sipas një studimi të publikuar në Psychological Science në vitin 2013, prekja dhe më pas një përqafim mund të zvogëlojë ankthin tek njerëzit me vetëbesim të ulët. Për më tepër, sipas hulumtimit të botuar në revistën Holistic Nursing Practice dhe kryer te njerëzit me fobromialgji, përqafimi mund të zvogëlojë dhimbjen.
Pra, sa përqafime na duhen në ditë për një shëndet optimal? Përgjigja është: sa më shumë që të jetë e mundur nëse duam të korrim sa më shumë efekte pozitive.Terapistja e familjes Virginia Satir, e cituar nga Heathline, një herë tha: “Ne kemi nevojë për katër përqafime në ditë për të mbijetuar. Ne kemi nevojë për 8 përqafime në ditë për mirëmbajtje.” Ne kemi nevojë për 12 përqafime në ditë për t’u rritur.”
Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto