(Skenderbeu.info) Twitter punon për të fshehur mesazhet private. Twitter, përveç strukturës së korporatës, vazhdon të punojë në produkt edhe për të zbutur pakënaqësinë e përdoruesve që po eksplorojnë rrjete të tjera sociale si Mastodon.

Platforma e blerë nga Elon Musk do të punonte për t’i bërë mesazhet private të koduara, një metodë që i bën komunikimet më të sigurta tashmë të miratuara nga biseda të ndryshme si WhatsApp dhe Signal.

Funksioni u zbulua nga një studiuese, Jane Manchun Wong, e cila në të kaluarën tashmë ka identifikuar funksione të reja në produktet teknologjike.

Ajo zbuloi gjurmët e kësaj mënyre të re sigurie në mesazhet e drejtpërdrejta në Twitter që gërmonin kodin e aplikacionit për pajisjet Android, postoi reflektimin në platformë dhe vetë Elon Musk u përgjigj me një buzëqeshje.

Twitter tashmë ishte përpjekur, në të kaluarën, të zbatonte enkriptimin nga skaji në fund, siç quhet ndryshe, për mesazhet private: ai u shpall në vitin 2018 me emrin ‘Biseda të Fshehta’, por në fakt nuk u shpërnda kurrë. Ndërkohë, aplikacionet e kalibrit të WhatsApp e kanë adoptuar atë.

Gjithashtu sjell avantazhe nga pikëpamja e sigurisë, termi nga fundi në fund, fjalë për fjalë nga njëri ekstrem në tjetrin, në fakt tregon një sistem të koduar komunikimi midis njerëzve me te cilet po komunikojnë.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...

Lajme të tjera
NGJASHME

Apple, shikuesi i realitetit virtual në fund të vitit 2023

(Skenderbeu.info) Apple, shikuesi i realitetit virtual në fund të...

Përditësimet e reja në Meta Quest Pro

(Skenderbeu.info) Përditësimet e reja në Meta Quest Pro. Ekspertët...

Twitter përfshin llogaritë e ‘unfollowed’ mes postimeve

(Skenderbeu.info) Twitter përfshin llogaritë e 'unfollowed' mes postimeve. Twitter...

Sony UK hap aplikacionet për skema afatgjata

(Skenderbeu.info) Sony UK hap aplikacionet për skema afatgjata. Sony...

Samsung do të lançojë aplikacionin ”vetëriparim” për pajisjet galaxy

(Skenderbeu.info) Samsung do të lançojë aplikacionin ''vetëriparim'' për pajisjet galaxy....

App Store Award, BeReal ndër aplikacionet më të mira 2022

(Skenderbeu.info) App Store Award, BeReal ndër aplikacionet më të...

WhatsApp tani lejon dërgimin e mesazheve drejt vetes suaj

(Skenderbeu.info) WhatsApp tani lejon dërgimin e mesazheve drejt vetes...

Netflix ju ndihmon të largoni mashtruesit nga llogaria juaj

(Skenderbeu.info) Netflix ju ndihmon të largoni mashtruesit nga llogaria...
Raporto