“Frikë nga psikologu”/ Urdhëri i Psikologut: Ka ende shumë paragjykime

(Skenderbeu.info)-“Frikë nga psikologu”/ Urdhëri i Psikologut: Ka ende shumë paragjykime

vendin tonë shërbimi i psikologut zyrtarisht daton në vitin 1996, me hapjen e departamentit të parë të Psikologjisë në Universitetin e Tiranës.

Megjithëse prej gati 3 dekadash tek njerëzit ka një lloj turpi apo stigme për të kërkuar ndihmën e profesionistëve të shëndetit mendor.

“Unë kam 20 vjet që punoj si psikologe. Nga vitet 2005 e deri në 2015 qasja ndaj psikologut ka qenë e paktë. Turp dhe frikë evidentojmë edhe tek njerëz të shkolluar. Në Tiranë situata është e tillë, që njerëzit po e pranojnë përherë e më shumë rëndësinë e rolit të psikologut. Por sa më shumë që i largohesh kryeqytetit aq më shumë rriten barrierat dhe paragjykimet. Madje ka zona që nuk e kanë idenë fare çfarë është psikologu. Pandemia bëri që njerëzit ta kuptojnë rëndësinë e profesionit tonë. Ka edhe njerëz të mirëshkolluar madje, që ngatërrojnë rolin e psikologut me atë të psikiatrit”, tha Valbona Treska, presidente e “Urdhrit të Psikologut të Republikës së Shqipërisë”.

Sot Urdhëri i Psikologut të Shqipërisë numëron 1500 psikologë në gjithë vendin. Së fundi shërbimi i Psikologut ka nisur të ofrohet në Qendrat Shëndetësore duke i ardhur më afër komunitetit.

“Pjesa më e madhe e njerëzve gati 90% që bëjnë terapi tek psikologu, nuk duan të merret vesh kjo gjë. Ashtu siç ka edhe të tjerë që e shfrytëzojnë për mirë ndikimin që kanë në opinion dhe japin mesazhe që i nxitin njerëzit të sheshojnë barrirat dhe të kërkojnë ndihmën e psikologut. Nuk ka asnjë lloj frike dhe asnjë lloj turpi të shkosh tek psikologu. Siç kujdesemi për shëndetin tonë fizik e kemi të detyrueshme të kujdesemi edhe për shëndetin tonë mendor”, shtoi Treska.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një...

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga...

Shqipëria shpallet vendi i gjelbërt europian për muajin mars

(Skenderbeu.info)-Shqipëria shpallet vendi i gjelbërt europian për muajin mars Gjigandit...

Çifti i lejlekëve kthehet në Gjirokastër

(Skenderbeu.info)-Çifti i lejlekëve kthehet në Gjirokastër Pas një fluturimi për...

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia...

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të veprojmë

(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do...

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë...

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia...
Raporto