Scholz, Franca dhe Gjermania do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën

(Skenderbeu.info) Scholz, Franca dhe Gjermania do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.

“Ne do të vazhdojmë t’i ofrojmë Ukrainës, për aq kohë sa është e nevojshme, të gjithë mbështetjen që i nevojitet”: premtoi kancelari gjerman, Olaf Scholz, përkrah presidentit francez, Emmanuel Macron.

“Së bashku, si europianë, për të mbrojtur projektin tonë të paqes europiane”, shtoi Scholz, në një ceremoni në Sorbonë për 60 vjetorin e traktatit të Elysee për pajtimin midis Gjermanisë dhe Francës.

Emmanuel Macron, duke marrë skenën e sallës së Sorbonës nga kancelari gjerman, nënvizoi “mbështetjen e pakësueshme” të të dy vendeve për popullin ukrainas “në të gjithë sektorët”.

“Pas 24 shkurtit – shtoi presidenti francez – sindikata jonë as nuk është ndarë dhe as është zhdukur përballë përgjegjësive të saj”.

Ceremonia në Sorbonë u organizua për të treguar unitetin e ri midis dy vendeve, marrëdhëniet e të cilave kanë kaluar disa vështirësi muajt e fundit, veçanërisht për shkak të pasojave të luftës në Ukrainë.

“E ardhmja, ashtu si e shkuara – shtoi Scholz nga ana e tij – bazohet në bashkëpunimin mes dy vendeve tona, si lokomotiva e një Europe të bashkuar”.

Kancelari e quajti “motorin franko-gjerman” një “mekanizëm kompromisi” të aftë për të “transformuar mosmarrëveshjet dhe interesat divergjente në veprime unike”.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto