(Skenderbeu.info) Franca akuzohet se nuk e mbron mjaftueshëm biodiversitetin.

Argumente dhe kundërargumente. Vazhdon beteja mes grupeve mjedisore dhe qeverisë në procedurat “Drejtësia për jetën në tokë”.

Një vit më parë, pesë grupe ngritën padi kundër shtetit francez për “dështim fajtor” për të përmbushur detyrimet e tij për të mbrojtur biodiversitetin.

Në veçanti, ata akuzojnë Francën se është përgjegjëse për dështimet në procesin e autorizimit të pesticideve dhe nxjerrjes së tyre në treg.

Paditësit thonë se këto pesticide kanë një ndikim të madh në shkatërrimin e specieve dhe ekosistemeve.

Të martën, më 24 janar, pesë grupet (Pollinis, Notre Affaire à Tous, Shoqata për Mbrojtjen e Kafshëve të Egra, Shoqata Kombëtare për Mbrojtjen e Liqeneve dhe Lumenjve dhe Biodiversité Sous Nos Pieds) duhej të bënin publikisht kundërshtimin e tyre, duke e depozituar në Gjykatën Administrative të Parisit.

Në përgënjeshtrim, ata i përgjigjen argumenteve të shtetit francez. Ato iu dorëzuan gjykatës më 19 dhjetor 2022, në të njëjtën ditë kur u nënshkrua një marrëveshje globale për të ndaluar rënien e biodiversitetit në Kanada, në mbyllje të COP15.

Mangësitë e sistemit europian të vlerësimit të rrezikut për produktet e mbrojtjes së bimëve janë identifikuar shumë kohë më parë, por ato vazhdojnë për shkak të mungesës së reformave nga shtete dhe industri të caktuara.

Ndër këto mangësi janë nënvlerësimi dhe mosmarrja parasysh e efekteve të koktejit (pasojat e ekspozimit ndaj disa substancave në të njëjtën kohë), efektet nënvdekjeprurëse dhe fakti që speciet e përdorura për teste nuk janë përfaqësuese të të gjitha klasave të specieve në fjalë.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto