(Skenderbeu.info)-Mes ekonomisë dhe kulturës, fotografia e modës

Moda nuk eshte thjesht imazhe dhe modele që parakalojnë në një pasarelë. Moda është ekonomi, me një xhiro prej 93 miliardë eurosh në 2021. Prodhuar nga 61 mijë kompani dhe 550 mijë punëtorë.
Me një euro investim publik mund të gjenerojë tre euro xhiro.
Moda është një kulturë e mjeshtërisë së lartë, e cila është transmetuar nga Mesjeta dhe Rilindja deri në ditët e sotme. Moda duhet të rregullohet me një ligj kuadër, të mbështetur në zeje, që është baza e zinxhirit të furnizimit, dhe në trajnime.
Së fundi, moda ka një funksion social, promovon mirëqenien dhe promovon bukurinë. Kështu doli sot gjatë konferencës së organizuar në Romë nga Confindustria Moda, ku u prezantuan të dhënat ekonomike të sektorit të vitit 2021 të nxjerra nga një hulumtim i Censis.
Prezantuan nënsekretaren për kulturën Lucia Borgonzoni, presidentin e modës Confindustria Ercole Botto Poala. Drejtorin e përgjithshëm të Censis Massimiliano Valerii.
Në fund të konferencës u prezantua Reflex. Imazhet e një udhëtimi në modën italiane, një libër fotografik nga mjeshtri i objektivit Heinz Schattner. I krijuar me Confindustria Moda në bashkëpunim me Aon Empower Results.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me ‘Fuoco’

(Skenderbeu.info) Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me 'Fuoco'. Çmimi...

Dior mban shfaqjen e parë të modës në Piramidat e Gizës në Egjipt

(Skenderbeu.info) Dior mban shfaqjen e parë të modës në...

Waterstones shpall librin e 2022

(Skenderbeu.info) Waterstones shpall librin e 2022. Për të dhjetën...

Helen Mirren dëshmon se me këto dy veshje keni gjithmonë një kombinim

(Skenderbeu.info)-Helen Mirren dëshmon se me këto dy veshje keni...

Moschino prezanton koleksionin e ri Logo

(Skenderbeu.info)-Moschino prezanton koleksionin e ri Logo Moschino lançon koleksionin e...

Willow dallohet për stilin e saj melankolik-elegant

(Skenderbeu.info) Willow dallohet për stilin e saj melankolik-elegant. Familja...

Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit të artit në Gjermani

(Skenderbeu.info) Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit...

Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t

(Skenderbeu.info) Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t. Çmimi...
Raporto