Zelensky i kërkon OKB-së të mbështesë “formulën e paqes” pas sulmeve me raketa

(Skenderbeu.info) Zelensky i kërkon OKB-së të mbështesë “formulën e paqes” pas sulmeve me raketa. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të mërkurën të mbështesë formulën e paqes ukrainase pas një vale sulmesh raketore kundër vendit që ai e quajti “formula ruse e terrorit”.

E theksoj edhe një herë: është koha për të mbështetur formulën ukrainase të paqes. Nuk duhet të ketë vend për terror në botë,” tha Zelensky.
Zelensky theksoi nevojën për “sisteme moderne dhe efektive të mbrojtjes ajrore dhe raketore” pasi detajoi serinë e sulmeve ajrore ruse që shkatërruan objekte kritike, duke përfshirë infrastrukturën energjetike, strehimin dhe një repart të maternitetit spitalor, ku u vra një foshnjë e porsalindur.

Sulmi në shkallë të gjerë në infrastrukturën energjetike çoi gjithashtu në ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike në Ukrainë dhe Moldavinë fqinje, një akt që Zelensky tha se ishte “analog me përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë”.

Kur temperatura jashtë bie nën zero dhe dhjetëra milionë njerëz mbeten pa energji elektrike, ngrohje dhe ujë si rezultat i raketave ruse që godasin objektet energjetike, ky është një krim i dukshëm kundër njerëzimit”, tha Zelensky.

Ambasadorja e SHBA Linda Thomas-Greenfield ishte një nga disa përfaqësues që përsëriti mbështetjen e tyre për Ukrainën, me theks në dënimin e sulmeve ruse ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Motivi i Putinit nuk mund të ishte më i qartë dhe më gjakftohtë. Ai është në mënyrë të qartë – qartë – duke armatosur dimrin për t’i shkaktuar vuajtje të mëdha popullit ukrainas. Ai ka vendosur që nëse nuk mund ta pushtojë Ukrainën me forcë, do të përpiqet të ngrijë vendi në dorëzim”, tha Greenfield.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak

(Skenderbeu.info) Ushtarët rusë të trajnuar mirë rrisin kërcënimin ushtarak....

Volodymyr Zelensky shpallet ‘Personi i vitit’

(Skenderbeu.info) Volodymyr Zelensky shpallet 'Personi i vitit'. Gazeta britanike...

Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës

(Skenderbeu.info) Zjarret shpërthyen në Donetsk pas bombardimeve të Ukrainës....

Sulmet ruse në Ukrainën qendrore vrasin 1 person

(Skenderbeu.info) Sulmet ruse në Ukrainën qendrore vrasin 1 person....

Zelensky/ Bashkim dhe qëndrueshmëri për të mbijetuar dimrin

(Skenderbeu.info) Zelensky/ Bashkim dhe qëndrueshmëri për të mbijetuar dimrin....

Një numër i madh ukrainas për në Gjermani në javët e ardhshme

(Skenderbeu.info) Një numër i madh ukrainas për në Gjermani...

Një i arrestuar për vjedhjen e muralit të Banksy në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Një i arrestuar për vjedhjen e muralit të...

Më shumë se 500 lokalitete ukrainase pa energji

(Skenderbeu.info) Më shumë se 500 lokalitete ukrainase pa energji....
Raporto