fbpx

Fluks në Parkun Arkeologjik Kombëtar Apolonia, 9704 vizitorë vetëm në muajin gusht

(Skenderbeu.info)-Fluks në Parkun Arkeologjik Kombëtar Apolonia, 9704 vizitorë vetëm në muajin gusht

Muaji gusht i këtij viti në Parkun Arkeologjik Kombëtar Apolonia ka thyer çdo parashikim në vizitueshmëri.Duke tejkaluar edhe vitin 2019, që ka qenë piku i vizitave në Apoloni.

Ndërsa në Gusht të vitit 2019 ka patur vizitueshmëri sipas statististikave 8031. Gushti i këtij viti ishte 9704 pasi ky muaj ishte i familjeve dhe vizitave familjare.Keshtu duke  i lënë stafetën shtatorit muajit të grupeve të organizuara që këto dite ka patur një fluks.

Parqet arkeologjike vitet e fundit janë kthyer në pika kyçe të atraksionit turistik. Vetëm në 2021-shin, me ngarkesën e efekteve të Pandemisë, nga 141 mijë e 547 vizitorë më shumë se 93 mijë prej tyre ishin të huaj.

Një vit më vonë edhe Apolonia po rimëkëmbet. Thuajse të gjithë vizitorët, nuk largohen pa vizituar Muzeun Arkeologjik me mbi 800 objekte që dëshmojnë deri në 1200 vjet para Krishtit, apo dhomëzën ku punoi Jakov Xoxa në të, e mjaft artefakte unike.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit...

Ekspertet:Sulme te tjera kibernetike priten nga Irani

(Skenderbeu.info)-Ekspertet:Sulme te tjera kibernetike priten nga Irani Brenda kesaj vere,...

Horoskopi 25 shtator 2022

(Skenderbeu.info)  Horoskopi 25 shtator 2022 Dashi Gjatë kësaj dite do dini...

Korçe/Abuzohet me çmimin e druve

(Skenderbeu.info)-Korçe/Abuzohet me çmimin e druve Kriza e cmimeve ne teresi...

Fermeret lushnjare ne krize nga mungesa e tregut

(Skenderbeu.info)-Fermeret lushnjare ne krize nga mungesa e tregut. Shkaku...

Pedagogët nuk tërhiqen

(Skenderbeu.info)-Pedagogët nuk tërhiqen pasi nuk u arrit zgjidhja per...
Raporto