fbpx

Hamilton: Fitorja do të ketë nevojë për fat pasi Red Bull F1 është “pothuajse i pamposhtur”

(Skenderbeu.info)-Hamilton: Fitorja do të ketë nevojë për fat pasi Red Bull F1 është “pothuajse i pamposhtur”

Motorsport

Lewis Hamilton pranon se ekipi i tij Mercedes Formula 1 do të ketë nevojë për një fat të mirë nëse dëshiron të fitojë një garë përpara fundit të sezonit 2022.
Hamilton thotë se Red Bull RB18 aktualisht është “pothuajse i pamposhtur” dhe sugjeron që potenciali i vërtetë i Max Verstappen është i paqartë pasi holandezi shpesh është “i ftohur” në pjesën e përparme dhe nuk shtyhet.
Ai gjithashtu pranoi se Mercedes nuk do të ketë ndonjë përmirësim që do të përmirësojë situatën, me fokusin që është kthyer te makina e vitit të ardhshëm.
Midis tyre Hamilton dhe shoku i skuadrës George Russell kanë zënë tre vende të dyta dhe 10 të treta gjatë sezonit, dhe Mercedes aktualisht qëndron i treti në kampionat, vetëm 35 pikë larg Ferrarit.
Megjithatë, skuadrës po i mbarojnë shanset për të fituar një garë, që do të thotë se ky mund të jetë sezoni i parë ndonjëherë që Hamilton nuk arrin të shënojë një fitore.
“Duhet të jemi realistë, se Red Bull është pothuajse i pamposhtur,” tha Hamilton pas GP-së italiane. “Do të duhen disa veprime reale për ta mposhtur atë makinë. Përsa i përket performancës ata janë plotësisht përpara të gjithëve.
“Nuk i kemi kapur, nuk kemi përmirësime që vijnë për t’i kapërcyer. Dhe kështu do të na duhet pak pasuri në rrugën tonë.
“Dhe jo e pamundur, sepse ne mund t’i kishim mundur ata në Budapest. Por ai [Verstappen] është përgjithësisht i ftohtë në pjesën e përparme, kështu që ju kurrë nuk e dini ritmin e tyre të vërtetë. Kështu që do të shohim.”
Ndërkohë, drejtori i ekipit të Mercedes, Toto Wolff tha se ekipi nuk mund të kishte bërë më mirë se vendet e treta dhe të pesta të arritura nga Russell dhe Hamilton në Monza, duke pasur parasysh fillimin e këtij të fundit nga fundi i rrjetit.
“Po, ky është rezultati më i mirë i mundshëm,” tha ai kur u pyet nga Motorsport.com nëse rezultati ishte më i miri që mund të ishte arritur.
“Mendoj se ishte mjaft inkurajuese të shihje se në fillim të garës [George] ishte në gjendje të qëndronte mirë. Pjesa më frustruese është se ne nuk kemi një produkt nën të që është i aftë të luftojë për fitore, dhe ne jemi shumë larg, dhe ky është realiteti.
“Monza në simulim nuk ishte e mirë për ne. Kështu që shpresoj se mund të bëjmë më mirë në garat e ardhshme dhe të luftojmë vërtet me djemtë më të mirë.
“Dhe me Lewis-in, ishte fantastike të shihje sapo ai doli nga trafiku, u vendos mirë në makinë, po ngiste një garë perfekte dhe mendoj se do të përfundonte i pesti në çdo rast, edhe pa një makinë sigurie. Kështu që unë jam i lumtur për këtë.
“Por rezultati i përgjithshëm? Nga pikëpamja absolute, më e mira që mund të kishim arritur, por relativisht jo mjaftueshëm e mirë”.
Wolff ende beson se Mercedes mund të fitojë një nga gjashtë garat e mbetura.
“Unë mendoj se do të ishte fantastike nëse do të fitonim një garë me meritë, pa asnjë penallti në grid”, tha austriaku.
“Mendoj se nëse do të na kishit kërkuar pas Spa-s, unë do të thoja e pamundur, atëherë pas Zandvoort, gati sa nuk e fituam atë. Dhe këtu nuk ishte mirë.
“Kështu që unë mendoj se ky duhet të jetë objektivi. Ne nuk duam ta përfundojmë sezonin pa asnjë fitore në garë, edhe nëse luhatjet janë absolutisht të vendosura për vitin 2023. Do të ishte një gjë shumë e bukur në një sezon të vështirë për të gjithë njerëzit tanë”.
Në lidhje me garën e radhës në Singapor, ai tha: “Mendoj se plani i pistës duhet t’i përshtatet makinës sonë. Gungat jo.
“Në simulimet përsëri thotë se duhet të jetë një nga pistat tona më të mira. Por unë po përpiqem të qëndroj në anën le të themi të kujdesshme me çdo parashikim për Singaporin”.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi...

F1 Ferrari, Jean Todt thumbon Mattia Binotton

(Skenderbeu.info)-F1 Ferrari, Jean Todt thumbon Mattia Binotton Ish-drejtori i ekipit...

Formula 1:Nikolas Latifi largohet nga Williams në fund të sezonit

(Skenderbeu.info)-Formula 1:Nikolas Latifi largohet nga Williams në fund të...

Hamilton:Nuk do të tërhiqem

(Skenderbeu.info)-Hamilton:Nuk do të tërhiqem. Ndërkohë Horner e kritikon.  Drejtori i...

Aston Martin: Makina e vitit 2023 do të jetë një revolucion total

(Skenderbeu.info)-Aston Martin: Makina e vitit 2023 do të jetë...

F1,kalendari i Kampionatit Botëror 2023

(Skenderbeu.info)-F1,kalendari i Kampionatit Botëror 2023: Këshilli Botëror ka shpallur...

Ish-shefi i Formula 1 në gjyq për mashtrim tatimor

(Skenderbeu.info)-Ish-shefi i Formula 1 në gjyq për mashtrim tatimor Ish-shefi...

Drugovich: Kampioni i F2 duhet të lejohet të kthehet nëse nuk ka vende të disponueshme në F1

(Skenderbeu.info)-Drugovich: Kampioni i F2 duhet të lejohet të kthehet...
Raporto