(Skenderbeu.info) Fiat Uno mbush 40 vjeç.

Fiat Uno shuan 40 qirinj dhe feston një përvjetor të rëndësishëm, në një kohë kur marka është në një kthesë të re, ashtu si atëherë.

Në fakt, sapo ka nisur procesi i elektrifikimit, me makinat hibride, Fiat ka kaluar edhe në elektrike të pastër me 500e dhe po bën rrugën drejt tranzicionit të energjisë.

Fiat Uno
Fiat Uno

Në vitin 1983, me një investim prej 1000 miliardë lirash, Fiat Uno ishte makina e rikuperimit.

një makinë e cila në fund të karrierës së saj u shit në mbi 9 milionë njësi.

Fiat Uno
Fiat Uno

Ai solli risi, duke filluar nga stili i firmosur nga Giugiaro, dhe mund të mbështetej në një fushatë inovative komunikimi, me një gjuhë moderne.

Fiat Uno
Fiat Uno

Spoti, i krijuar me përfshirjen prestigjioze të Giorgio Forattini-t, recitonte fraza të tilla si: “është komode”, “është elegancë”, “është e çuditshme”, “është ekonomike” dhe, për variantin me naftë, “është udhëtim”. në fakt, diesel 1.3 me aspirim natyral premtoi, përsëri në bazë të lançimit të reklamave, t’i bënte njerëzit të harrojnë super vinjetën.

Fiat Uno
Fiat Uno

Makina e vitit në 1984, Fiat Uno kishte një brendshme që shikonte nga e ardhmja, ashtu si linja e jashtme me një xhami të pjerrët, e cila favorizonte një Cx prej 0.33.

Fiat Uno
Fiat Uno

Në fakt, instrumenti ishte i rrethuar nga dy satelitë dhe kishte zgjidhje origjinale, si tavëll që mund të rrëshqiste përgjatë pultit, ose butoni i borisë i integruar në komandën e shigjetës.

Fillimisht, në vitin 1983, motorët ishin 900, 1100 dhe 1300 cc, me fuqi që varionin nga 45 në 70 HP dhe, disa muaj pas lançimit, u shtua dizel me aspirim natyral 45 HP.

Fiat Uno
Fiat Uno

Dy vjet më vonë erdhi Turbo d.m.th. me 105 HP që mund të arrinte një shpejtësi maksimale prej 200 km/h, dhe motori Fire 1.0 hyri në intervalin në 45, duke zëvendësuar njësinë e mëparshme që rrjedh nga Fiat 127.

Në vitin 1986 turbo erdhi edhe në variantin me naftë, dhe kështu Uno Turbo D 1.4 70 HP bëri debutimin e tij.

Kishte gjithashtu një version me transmision automatik vazhdimisht të ndryshueshëm, i quajtur Selecta, për të pasuruar gamën, i cili, vit pas viti, fitoi përditësime të ndryshme teknike.

Fiat Uno
Fiat Uno

Me rivendosjen e vitit 1989, Uno fitoi disa shenja stilistike nga motra e tij më e madhe në atë kohë, Tipo, dhe përpara se t’i dorëzohej Puntos, uli Cx në 0.30.

Për më tepër, ai ripërcaktoi dizajnin e brendshëm në një mënyrë më tradicionale dhe rriti performancën e motorëve, me Turbo d.m.th. i cili arriti objektivin prej 118 HP, falë rritjes së kapacitetit të motorit në 1,372 cc, dhe adoptimit të turbinës Garrett T2 në vend të IHI të montuar në serinë e parë.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto