Festa e lakrorit në qytetin e Korçës, traditë, shije dhe kulinari

Amvisat e Polenës u bënë bashkë për të përgatitur në natyrë lakrorin në saç, gatimin unik në zonën e juglindjes. Receta e këtij gatimi ruhet me fanatizëm jo vetëm nga gratë por edhe burrat e fshatit Polenë.

“Sigurisht që ka sekretet e veta, të tëra nuk tregohen. duhet të digjet saçi, të skuqet mirë që ta pjekë lakrorin. se ai 15 min ose 20 i do të piqet.”

Festa e lakrorit mblodhi dhjetëra qytetarë dhe vizitorë, që udhëtuan drejt Korçës për shijen e veçantë të lakrorit me dy petë.

“Shume bukur. Lakrori në saç është tradicional. është shumë I shijshëm. e bëj edhe unë, po jo ne saç se nuk mundem.”

“Lakrorin e kam patur traditë që nga gjyshja. Të parëm e kam bërë në klasë të 5. E  bën të veçantë se piqet ne saç.”

Për të provuar shijen e lakrorit në festës I ishin bashkuar edhe turistë të huaj.

“Gruaja ime është nga Korça dhe unë pashë një postim në Facebook tek Bashkia e Korçës dhe erdha. Këtu është festë e bukur, njerëzit janë shumë miqësore, dhe kjo është e veçantë për mua. Unë kam provuar lakrorin dhe i preferuari im është lakrori me qepe e domate.”

Për të mësuar më shumë mbi sekretet e këtij gatimi tradicional, pjesë ishin edhe kuzhinierët e rinj.

“Në programet mësimore, kanë programe për mësimet tradicionale. Një ndër to është lakrori.”

Festa e lakrorit do të pasohet edhe nga festa të tjera lokale që do të organizohen nga Bashkia e Korçës gjatë muajve të Vjeshtës./Abcnews

https://skenderbeu.info/kategori/vendi/

Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie në greminë, plagosen dy turistët francezë

(Skenderbeu.info)-Aksident në Mat, makina del nga rruga dhe bie...

Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese”

(Skenderbeu.info)-Rama vlerësohet si Qytetar Nderi i “Vaccarizzo Albanese” Kryeministri Edi...

Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit

(Skenderbeu.info)-Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit Një makinë...

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe Shqipëri

(Skenderbeu.info)-Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe...

Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës

(Skenderbeu.info)-Studimi mbi ndotjen e liqenit të Shkodrës Ekspertë nga Shqipëria...

Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës

(Skenderbeu.info)-Maji shton turistët në Kalanë e Gjirokastrës Muaji maj shënoi...

KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve

(Skenderbeu.info)-KQZ u jep mandatet e kryetarëve 6 kryebashkiakëve Ditën e...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës

(Skenderbeu.info)-Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije...
Raporto