fbpx

Festa e lakrorit në qytetin e Korçës, traditë, shije dhe kulinari

Amvisat e Polenës u bënë bashkë për të përgatitur në natyrë lakrorin në saç, gatimin unik në zonën e juglindjes. Receta e këtij gatimi ruhet me fanatizëm jo vetëm nga gratë por edhe burrat e fshatit Polenë.

“Sigurisht që ka sekretet e veta, të tëra nuk tregohen. duhet të digjet saçi, të skuqet mirë që ta pjekë lakrorin. se ai 15 min ose 20 i do të piqet.”

Festa e lakrorit mblodhi dhjetëra qytetarë dhe vizitorë, që udhëtuan drejt Korçës për shijen e veçantë të lakrorit me dy petë.

“Shume bukur. Lakrori në saç është tradicional. është shumë I shijshëm. e bëj edhe unë, po jo ne saç se nuk mundem.”

“Lakrorin e kam patur traditë që nga gjyshja. Të parëm e kam bërë në klasë të 5. E  bën të veçantë se piqet ne saç.”

Për të provuar shijen e lakrorit në festës I ishin bashkuar edhe turistë të huaj.

“Gruaja ime është nga Korça dhe unë pashë një postim në Facebook tek Bashkia e Korçës dhe erdha. Këtu është festë e bukur, njerëzit janë shumë miqësore, dhe kjo është e veçantë për mua. Unë kam provuar lakrorin dhe i preferuari im është lakrori me qepe e domate.”

Për të mësuar më shumë mbi sekretet e këtij gatimi tradicional, pjesë ishin edhe kuzhinierët e rinj.

“Në programet mësimore, kanë programe për mësimet tradicionale. Një ndër to është lakrori.”

Festa e lakrorit do të pasohet edhe nga festa të tjera lokale që do të organizohen nga Bashkia e Korçës gjatë muajve të Vjeshtës./Abcnews

https://skenderbeu.info/kategori/vendi/

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30...

Parashikimi i motit për ditën e enjte, 29 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e enjte, 29...

Parashikimi i motit për ditën e mërkurrë, 28 shtator 2022

(Skenderbeu.info)  Parashikimi i motit për ditën e mërkurrë, 28...

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27...

Historia e Ervis Martinaj ende një sekret

( Skenderbeu.info) Historia e Ervis Martinaj ende një sekret....

Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare

(Skenderbeu.info) Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare Sot është mbajtur...

Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri

(Skenderbeu.info) Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri Sipas mjekut...

Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26...
Raporto