Fenomeni “Big Brother”/Psikologët shpjegojnë se si u pasionuan shqiptarët me këtë reality show

(Skenderbeu.info)-Fenomeni “Big Brother”/Psikologët shpjegojnë se si u pasionuan shqiptarët me këtë reality show

Çfarë e bën kaq popullor një shfaqje realiteti si Big Brother Vip.
“Ka qytetarë që nuk e ndjekin vetëm natën e Prime-it, por e ndjekin gjatë 24 orëve. Shikuesit gjejnë gjithmonë aty një shok që është shakaxhi, apo intrigant, artist, të dashuruar, apo një i vetëm përballë të gjithëve. Mund të them që në përditshmëri kam hasur njerëz, që ankohen për gjumin e natës, për produktivitetin në punë, për faktin që kanë ndjekur deri në orët e vona Big Brother dhe më saktë Luizin”, tha Bruna Laboviti, psikologe.
“Big Brother krijon varësi. Shumica e personave që e ndjekin rregullisht mund të themi që po hyjnë drejt rrugës së varësisë, për faktin që nuk qëndrojnë dot pa e ndjekur, dhe e monitorojnë në mënyrë të vazhdueshme për 24 orë, edhe gjumin e natës e sakrifikojnë për të ndjekur personazhet e tyre të preferuara. Faktor tjetër janë edhe rrjetet sociale ku has gjithandej apo ka një epidemi të batutave, videove, memeve, komenteve, dhe që ti nuk do të të shpëtojë asnjë nga ato, në mënyrë që të kesh një mozaik më të qartë të gjithë asaj që ndodh në shtëpinë e Big Brother. E mendoj ndonjëherë të futesha 24 orë si psikologe brenda asaj shtëpie, pasi vetizolimi të shkakton një ngarkesë shumë të madhe psikologjike. Unë do ta kisha sfidë profesionale të njihja Tean, Luizin apo edhe Oltën, për ta njohur pak më shumë personazhin e saj, pasi ndoshta aty brenda është etiketuar pak. Unë personalisht kam qenë që nga fillimi fanse e Luizit. Po prisja të kishte shpërthime të personazheve të tjera, pasi mendoja se mund të kishte, por jam me Luizin”, u shpreh Laboviti.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e shërbimit njëri-tjetrit

(Skenderbeu.info)-Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e...

Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga Kukësi

(Skenderbeu.info)-Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga...

Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë më të lartë energjie se në apartament

(Skenderbeu.info)-Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në Bulqizë

(Skenderbeu.info)-Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...
Raporto