Studimi: Fëmijët e lindur me prerje cezariane kanë prirje për obezitet

(Skenderbeu.info)-Studimi: Fëmijët e lindur me prerje cezariane kanë prirje për obezitet

Fëmijët e lindur me prerje cezariane gjatë fëmijërisë janë më me mbipeshë sesa moshatarët e tyre – ka konstatuar grupi i shkencëtarëve nga Norvegjia
Në këtë konstatim kanë arritur në bazë të studimeve në të cilat kanë marrë pjesë fëmijët e lindur në mënyrën natyrale dhe ata me prerje cezariane.
Edhe ekspertët e Harvardit kanë konstatuar që edhe vogëlushët të cilët lindur vagjinalisht kanë shanse madje 64 për qind që të vuajnë nga problemet me mbipeshën në krahasim me vëllezërit e lindur apo motrat të cilët kanë lindur në mënyrën natyrale.
Shkencëtarët kanë zbatuar hulumtimin në të cilin janë përdorur të dhënat e 15.000 femrave dhe 22.000 fëmijëve, nga të cilët 5.000 kanë lindur me prerje cezariane.
Është konstatuar që këta vogëlushë kanë më pak baktere të shëndetshme në zorrë dhe shpesh sëmuren na astma.
Kjo shpjegon faktin që bebet e lindura në mënyrën e zakonshme u ekspozohen baktereve të cilat ndikojnë pozitivisht në zhvillimin e sistemit të tyre të imunitetit, prandaj për këtë shkak që në fillim janë më të rezistueshëm.
Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto