fbpx

Tenisti i njohur Roger Federer njofton tërheqjen

(Skenderbeu.info)-Tenisti i njohur Roger Federer njofton tërheqjen

Tenisti i madh Roger Federer ka njoftuar tërheqjen e tij nga sporti, duke thënë se Laver Cup e javës së ardhshme në Londër do të jetë turneu i tij i fundit ATP.
“Siç e dini shumë prej jush, tre vitet e fundit më kanë paraqitur sfida në formën e lëndimeve dhe operacioneve. Kam punuar shumë për t’u kthyer në formë të plotë konkurruese. Por unë i di gjithashtu kapacitetet dhe kufijtë e trupit tim dhe mesazhi i tij për mua kohët e fundit ka qenë i dashur.
Unë jam 41 vjeç”, tha zvicerani, i cili ka fituar 20 tituj Grand Slam për meshkuj, në një deklaratë të postuar në mediat sociale të enjten. “Kam luajtur më shumë se 1500 ndeshje gjatë 24 viteve. Tenisi më ka trajtuar më bujarisht sesa do të kisha ëndërruar ndonjëherë, dhe tani duhet të kuptoj se kur është koha për t’i dhënë fund karrierës sime konkurruese. “Laver Cup javën e ardhshme në Londër do të jetë eventi im i fundit në ATP.
Do të luaj më shumë tenis në të ardhmen, sigurisht, por jo në Grand Slams ose në turne.” Federer ka qenë jashtë aksionit konkurrues që nga humbja në çerekfinale në Wimbledon vitin e kaluar, përpara se t’i nënshtrohej një operacioni tjetër në gju. Titulli i tij i fundit i Grand Slam erdhi në Australian Open 2018 përpara se lëndimet të fillonin me të vërtetë. Ai është uzurpuar si lojtari më i suksesshëm i të gjitha kohërave në Grand Slam për meshkuj nga rivali i madh Rafael Nadal, i cili tani mburret me 22 tituj, ndërsa Novak Gjokovic ka 21. Por numrat tregojnë vetëm një pjesë të historisë.
Shumë ekspertë pajtohen se asnjë lojtar mashkull nuk e ka bërë tenisin të duket kaq i lehtë dhe pak prej tyre kanë qenë kaq të sjellshëm brenda dhe jashtë fushës. Regjistrohu për Al Jazeera Buletini javor Lajmet më të fundit nga e gjithë bota.Timely.
Fitorja e tij e parë në Grand Slam erdhi në Wimbledon në vitin 2003, kur ai më në fund përmbushi talentin e tij të jashtëzakonshëm pas disa hapave të gabuar si një lojtar i ri në turne. Lojtari dikur me bisht kali dominoi plotësisht ATP Tour dhe Grand Slam-et, duke fituar gjithsej tetë tituj rekord të Wimbledon-it, duke përfshirë pesë radhazi përpara një humbjeje epike në finale ndaj Nadalit në 2008.
Ai ishte numri një i botës për një rekord 237 javë radhazi, pasi ai grumbulloi gjashtë Australian Open, pesë US Open dhe përfundimisht titullin e 2009 në French Open për të përfunduar grupin. Një medalje e artë në dyshe olimpike në 2008 dhe një argjend në teke në 2012 ishin gjithashtu pika kryesore, si dhe gjashtë triumfe në finalet e turneut në fund të sezonit dhe Kupa Davis 2014 me Zvicrën.
aljazeera.

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lorenzo Sonego po permiresohet

(Skenderbeu.info)-Lorenzo Sonego po permiresohet.Piemontezët arritën në finale në Metz Lorenzo...

Federer mbyll karrierën me lot ne sy

(Skenderbeu.info)-Federer mbyll karrierën me lot ne sy pas 24-vite...

Marcell Jacobs: tre sfida të reja për sezonin e ardhshëm

(Skenderbeu.info)-Marcell Jacobs: tre sfida të reja për sezonin e...

Dëshira e Federerit u realizua –mbyll karrierën me Nadalin në fushë

(Skenderbeu.info)-Dëshira e Federerit u realizua – ai e mbyll...

Open de France: pesë italianë në fillim

(Skenderbeu.info)-Open de France: pesë italianë në fillim,Le Golf National...

Ronaldo:”Dua të luaj deri në Euro 2024″

(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo:"Dua të luaj deri në Euro 2024".Pavarësisht moshës...

Arbiter shqiptar ne ndeshjen Angli-Gjermani

(Skenderbeu.info)-Arbiter shqiptar ne ndeshjen Angli-Gjermani Enea Jorgji, arbiter nderkombetar shqiptar...

Federer:“Nuk dua të largohem nga tenisi”

(Skenderbeu.info)-Federer:“Nuk dua të largohem nga tenisi”.Kampioni i tenisit tashme...
Raporto