fbpx

Kujdes nga mundësia e një fatkeqësie bërthamore

(Skenderbeu.info)-Kujdes nga mundësia e një fatkeqësie bërthamore.Fuqitë botërore duhet ta marrin seriozisht kërcënimin e Putinit, të ndalojnë përshkallëzimin dhe të kërkojnë një zgjidhje diplomatike.

Indiferentizmi i botës ndaj mundesise së një katastrofe bërthamore, sot, është sinqerisht i çmendur. Gjatë muajve të fundit, ekspertët perëndimorë kanë minimizuar mundësinë që lufta në Ukrainë të çojë në përshkallëzim bërthamor midis Rusisë dhe Perëndimit.
Megjithatë, kërcënimet më të fundit të Putinit për përdorimin e armëve të tilla , të bëra në një fjalim televiziv të mërkurën në mëngjes. Nuk duhet të merren lehtë, pavarësisht nga motivimi apo qëllimi i tij. Ai tha se zyrtarët perëndimorë e kanë kërcënuar Rusinë me armë bërthamore, një akuzë që presidenti amerikan Joe Biden e mohoi gjatë fjalimit të tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara disa orë më vonë. Putin njoftoi gjithashtu një mobilizim të pjesshëm dhe mbështetjen e tij për referendumet e ardhshme në katër rajone të kontrolluara nga Rusia të Ukrainës që mund të hapin rrugën për aneksimin e tyre nga Moska.
Është një gjë që Perëndimi të hedhë poshtë si të parëndësishëm kërcënimin e shkarkimit të Putinit, për shembull, një sekretari. Sidoqoftë, çdo mundësi që ai mund të lëshojë armët e tij bërthamore duhet të merret seriozisht, pavarësisht se sa e largët është mundësia.
Në fakt, Perëndimi deri më tani ka shmangur vendosjen e një zone ndalim-fluturimi mbi Ukrainë ose transferimin e raketave me rreze të gjatë dhe armëve të tjera që mund të kërcënojnë territorin rus nga frika e hakmarrjes së Kremlinit kundër Evropës.
Megjithatë, ndihma e sofistikuar ushtarake që SHBA-ja dhe aleatët e saj i kanë ofruar Kievit, ka filluar të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në fushën e betejës në favor të Ukrainës. Humbjet në rritje të Rusisë në javët e fundit po e shtyjnë qartë Putinin në një qoshe. Ai është i zemëruar, i poshtëruar dhe po humbet fuqinë brenda dhe jashtë vendit. Kjo është arsyeja pse ai ka vendosur të mobilizojë 300,000 trupa shtesë në përpjekje për të rikthyer pengesat e tij në Ukrainë.
Megjithatë, siç kanë treguar luftërat e kaluara ruse dhe amerikane – qoftë në Vietnam, Afganistan, Irak apo gjetkë – një rritje e trupave mund t’i fitojë atij kohë, por nuk do t’i fitojë domosdoshmërisht luftën. Kjo është arsyeja pse ai e shoqëroi vendimin e tij për një rritje ushtarake me një paralajmërim bërthamor, duke e vënë në dijeni Perëndimin: tërhiqet ose të përballet me pasojat.
Prandaj serioziteti i kërcënimit të Putinit për të përdorur armë të shkatërrimit në masë. Kërcënimi “nuk është blof” siç e tha ai, as rrëmujë; më tepër tingëllon e dëshpëruar dhe e qëllimshme. Është gjithashtu përshkallëzimi më i madh që nga fillimi i pushtimit shtatë muaj më parë dhe mobilizimi më i madh i trupave që nga fundi i Luftës së Ftohtë.
Kujdes nga mundësia e një fatkeqësie bërthamore.Fuqitë botërore duhet ta marrin seriozisht kërcënimin e Putinit, të ndalojnë përshkallëzimin.
PUTIN
Disa tani po japin një paralajmërim për përdorimin e mundshëm të Putinit të armëve bërthamore taktike në fushën e betejës. Ose siç tha një analist: “Rusia është e gatshme të përdorë armë bërthamore nëse Ukraina vazhdon operacionet e saj sulmuese”. Në të vërtetë, ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha të enjten se Kremlini mund të përdorë armë taktike bërthamore për të mbrojtur pushtimin e pjesëve të Ukrainës që i anekson.
Në teori, përdorimi i këtyre armëve, të cilat janë me rreze të shkurtër dhe të dizajnuara për sulme të kufizuara, tingëllon i pabesueshëm duke marrë parasysh afërsinë gjeografike të Ukrainës dhe doktrinën bërthamore të Rusisë, e cila nënvizon përdorimin mbrojtës të armëve bërthamore ose kur vetë ekzistenca e Rusisë kërcënohet.
Kjo është arsyeja pse ndjenja e viktimizimit e Putinit, reale apo e imagjinuar, e bën përshkallëzimin gjithnjë e më shqetësues. Në fjalimin e tij të mërkurën, ai e portretizoi luftën e tij shkatërruese kundër Ukrainës si një komplot perëndimor për të shkatërruar Rusinë – një agresion i udhëhequr nga NATO kundër të gjithë rusëve që përbën një kërcënim ekzistencial për vendin.
Është disi e parëndësishme nëse ai e beson vërtet këtë apo jo. Ai ka demonizuar Perëndimin dhe Ukrainën dhe po orienton opinionin publik rus drejt një lufte më të gjerë me pasoja të panjohura.
Putin ka akuzuar gjithashtu qeverinë ukrainase se e mban Evropën peng të një Armagedoni bërthamor duke bombarduar centralin bërthamor të Zaporizhzhia nën kontrollin rus. Ukrainasit pretendojnë se është Rusia ajo që po bën granatimet.
Kjo është vërtet dhe tragjikisht e pafalshme, që të mos harrojmë gjithashtu se Evropa Lindore dhe pjesë të Rusisë vazhdojnë të vuajnë nga efektet e Çornobilit, 36 vjet pas katastrofës bërthamore në centralin bërthamor të Ukrainës.
Shkurtimisht, rreziku i një fatkeqësie bërthamore është real nëse lufta vazhdon të përshkallëzohet, qoftë nga projektimi apo nga parazgjedhja; qoftë nga përdorimi strategjik apo taktik i armëve bërthamore, qoftë nga bombardimi i një centrali bërthamor.
Asnjëra prej tyre nuk është e pashmangshme dhe e gjitha është plotësisht e shmangshme. Fuqitë bërthamore kanë humbur ose kanë përfunduar luftërat konvencionale në të kaluarën pa iu drejtuar armëve bërthamore. Kjo është arsyeja pse fuqitë botërore kanë për detyrë të ndalojnë përshkallëzimin dhe të kërkojnë një zgjidhje diplomatike sa më shpejt se sa vonë.
Putini mund të jetë drejtpërdrejt përgjegjës për këtë luftë agresioni kundër Ukrainës, por këmbëngulja e Perëndimit për zgjerimin e NATO-s në kufirin e Rusisë dhe goditjet e saj në Ukrainë kanë qenë gjithashtu tmerrësisht provokuese dhe të pamatur.
Lufta ka qenë një fatkeqësi për të gjithë, veçanërisht për Ukrainën. Do të përkeqësohet. Kjo është arsyeja pse kokat më të ftohta duhet të mbizotërojnë. Para se të jetë tepër vonë. Ata që ende shpresojnë të fitojnë duhet të kujtojnë se nuk ka fitore në një luftë bërthamore.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Ndaloni flakët e luftës. Kërkoni një armëpushim në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Ndaloni flakët e luftës. Kërkoni një armëpushim në Ukrainë. Një...

Lapid foli me OKB – disa mënyra për te manifestuar në nivel rajonal

(Skenderbeu.info)-Lapid foli me OKB -disa mënyra për te manifestuar...

Protestat në Iran ,pikë kthese në ndryshim për gratë, jetën dhe lirinë dhe opinionin

(Skenderbeu.info)-Protestat në Iran ,pikë kthese në ndryshim për gratë,...

Regjimi i Putinit mund të bjerë – por çfarë do të vijë më pas?

(Skenderbeu.info)-Regjimi i Putinit mund të bjerë – por çfarë...

Në Iran, bukuria është një mëkat i vdekshëm

(Skenderbeu.info)-Në Iran, bukuria është një mëkat i vdekshëm Mahsa Amini...

Kërcënimi bërthamor nxit frikën e përhapur ne Rusi

(Skenderbeu.info)-Kërcënimi bërthamor nxit frikën e përhapur ne Rusi Propaganda e...

Konkurset e bukurisë thonë se po ndryshojnë – mos i besoni

(Skenderbeu.info)-Konkurset e bukurisë thonë se po ndryshojnë – mos...

Perëndimi duhet të mbajë vendosmërinë për të shpëtuar Ukrainën

(Skenderbeu.info)-Perëndimi duhet të mbajë vendosmërinë për të shpëtuar Ukrainën Tani...
Raporto