fbpx

F1,kalendari i Kampionatit Botëror 2023

(Skenderbeu.info)-F1,kalendari i Kampionatit Botëror 2023: Këshilli Botëror ka shpallur datat e Kampionatit Botëror të Formula 1 2023
F1 fillon më 5 mars, duke u mbyllur më 26 nëntor në Abu Dhabi.
Anëtarët e Këshillit Botëror të Sportit Motorik kanë caktuar emërimet për sezonin e Formula 1 2023.
Gjithsej 24 çmime të mëdha janë planifikuar të zhvillohen ndërmjet 5 marsit (Bahrain) dhe 26 nëntorit (Abu Dhabi).
Për etapat italiane do të duhet të pritet deri më 21 maj, kur do të jetë radha e Imolas. Ndersa më 3 shtator, për Çmimin e Madh historik të Monzas.
Ndër risitë rikthimi, pas një viti mungese, i GP-së së Katarit (8 tetor) dhe hyrja e re në Las Vegas (18 nëntor), gara e tretë në Shtetet e Bashkuara pas Miami dhe Austin.
Presidenti i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem komentoi:
“Rritja dhe magjepsja e këtij sporti janë evidente në shkallë globale, 24 garat në total e konfirmojnë këtë, vitin e ardhshëm kjo epokë e re e garave do të arrijë edhe më shumë fansa”.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

F1 Ferrari, Jean Todt thumbon Mattia Binotton

(Skenderbeu.info)-F1 Ferrari, Jean Todt thumbon Mattia Binotton Ish-drejtori i ekipit...

Formula 1:Nikolas Latifi largohet nga Williams në fund të sezonit

(Skenderbeu.info)-Formula 1:Nikolas Latifi largohet nga Williams në fund të...

Hamilton:Nuk do të tërhiqem

(Skenderbeu.info)-Hamilton:Nuk do të tërhiqem. Ndërkohë Horner e kritikon.  Drejtori i...

Aston Martin: Makina e vitit 2023 do të jetë një revolucion total

(Skenderbeu.info)-Aston Martin: Makina e vitit 2023 do të jetë...

Ish-shefi i Formula 1 në gjyq për mashtrim tatimor

(Skenderbeu.info)-Ish-shefi i Formula 1 në gjyq për mashtrim tatimor Ish-shefi...

Drugovich: Kampioni i F2 duhet të lejohet të kthehet nëse nuk ka vende të disponueshme në F1

(Skenderbeu.info)-Drugovich: Kampioni i F2 duhet të lejohet të kthehet...

Hamilton: Fitorja do të ketë nevojë për fat pasi Red Bull F1 është “pothuajse i pamposhtur”

(Skenderbeu.info)-Hamilton: Fitorja do të ketë nevojë për fat pasi...

Alex Albon trajtohet në terapi intensive pas dështimit të frymëmarrjes

(Skendebeu.info)-Alex Albon trajtohet në terapi intensive pas dështimit të...
Raporto