fbpx

Njihet edhe finalisti i dytë i Eurobasket: Furija

(Skenderbeu.info)-Njihet edhe finalisti i dytë i Eurobasket: Furija 

Kombëtarja spanjolle u kualifikua në finalen e Kampionatit Evropian pasi mposhti Gjermaninë në një ndeshje të shkëlqyer në Berlin me rezultat 96:91.
Të dielën në orën 20:30 Furia do të takohet me skuadrën franceze, e cila më herët sot e kaloi Poloninë, në luftën për titullin e katërt të kampionit kontinental. Spanja ishte kampione e Evropës në 2009, 2011 dhe 2015, ndërsa Franca triumfoi për herë të vetme në vitin 2013.
Skuadra e Serđo Skariolës e nisi ndeshjen shumë më me besim, por vendasit e kompensuan humbjen e nëntë pikëve në fund të pjesës së parë dhe me një seri prej 14:0 arritën në plus pesë – 46:41 për kënaqësinë e të ngjeshurve. Arena “Mercedes Benz”.
Në ato momente shkëlqeu gjuajtësi i mrekullueshëm Andreas Obst, i cili realizoi tre tre pikë në pjesën e parë. Gjermania shkoi në pushim me pesë pikë epërsi (51:46), më pas lejuan Furia ta kthente në 61:57, por në mënyrë të pashpjegueshme ra përsëri dhe lejoi kapitenin të shkonte në një plus dyshifror për herë të parë. – 71:61 në minutën e gjysmë, në fund të pjesës së tretë, shkruan Sport Klub.
Në minutën e 33-të vendasit kaluan në epërsi 77:70 dhe më pas u ndal. Spanjollët shtuan gazin dhe me një seri 13:0, me një rrotullim të shkëlqyer të Usman Garuba, siguruan 83:77 të paarritshme katër minuta para fundit. Lorenzo Braun i natyralizuar ishte më efektivi me 29 pikë (8/10 për dy, 3/7 për tre) me 6 asistime, Willy Hernangomez shënoi 16, Juancho Hernangomez 13 dhe Alberto Diaz 10 pikë.
Në skuadrën e mundur, Denis Schrüder shënoi 30 pikë (8/10 për dy, 3/7 për tre) dhe 8 asistime, Franz Wagner dhe Andreas Obst (5/8 për tre) nga 15, dhe Daniel Theiss 10. Gjermania do të luajë për medaljen e bronztë kundër Polonisë të dielën në orën 17:15

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco...

Stefano Gentile dëshiron të ketë një fillim të mbarë

(Skenderbeu.info)-Stefano Gentile dëshiron të ketë një fillim të mbarë,...

Basketboll, Ponitka shfaqet te Panathinaikos

(Skenderbeu.info)-Basketboll, Ponitka shfaqet te Panathinaikos Kampionati Evropian me Poloninë, i...

Superkupa A2, finale Cremona-San Severo

(Skenderbeu.info)-Superkupa A2, finale Cremona-San Severo Nuk ka asgjë për të...

Virtus Bologna: Stërvitja e parë nesër me Scariolo

(Skenderbeu.info)-Virtus Bologna: Stërvitja e parë nesër me Scariolo Virtus po...

Celtics, Ime Udoka do të pezullohet

(Skenderbeu.info)-Celtics, Ime Udoka do të pezullohet Trajneri bardheblu ka thyer...

Basketboll, Olimpia prezanton Baron, Davies dhe Mitrou-Long

(Skenderbeu.info)-Basketboll, Olimpia prezanton Baron, Davies dhe Mitrou-Long GM Stavropoulos: "Ne...

Virtus Bologna, prezantohet Ismaël Bako

(Skenderbeu.info)-Virtus Bologna, prezantohet Ismaël Bako,Belgu i gjatë mbërriti në...
Raporto